Τέλος στο αήττητο σερί του Αστέρα με ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα

0
142
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Το απόγευμα της Κυριακής 14/03 έπεσε η «αυλαία» της κανονικής διάρκειας της Super League 1, με τη διεξαγωγή ταυτόχρονα όλων των αναμετρήσεων της 26ης αγωνιστικής. Από την πλευρά της η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης ήθελε εξ’ αρχής να διεκδικήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης με σκοπό να διατηρηθεί βαθμολογικά όσο πιο κοντά στην πρώτη τετράδα γινόταν, εν’ όψει και της έναρξης των play-off. Κατ’ επέκταση αναζητούσε την διατήρηση του αήττητου για 11ο συνεχόμενο επίσημο ματς.

Το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας αν και κατά διαστήματα κατάφερε να φτάσει με προϋποθέσεις προς την αντίπαλη εστία, δεν κατάφερε να βγάλει αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων, σ’ ένα 90λεπτο στο οποίο ο ΠΑΣ αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστικός κυρίως στον τομέα της κυκλοφορίας της μπάλας, αλλά και την ανασταλτικής λειτουργίας με κατά διαστήματα ιδιαίτερα αποτελεσματικό πρέσινγκ από το οποίο οι «γηπεδούχοι» ταλαιπωρήθηκαν αρκετά, ενώ δεν απέφυγαν τα αρκετά λάθη.

Στο α’ ημίχρονο ο ΠΑΣ αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός στην κυκλοφορία της μπάλας έχοντας και την κατοχή της μπάλας. Είχε κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ σ’ ένα ματς στο οποίο επιθετικά ο Αστέρας δεν ήταν καλός. Στην επανάληψη η Αρκαδική ομάδα ανέβασε ρυθμούς, απείλησε για περίπου ένα αγωνιστικό τέταρτο (περίπου μέχρι το 60’), με το ρυθμό να πέφτει στη συνέχεια, για να ακολουθήσει στο φινάλε το γκολ του ΠΑΣ για το 0-1.

Ο Αστέρας δεν απέφυγε τελικά την ήττα η οποία έδωσε τέλος στο σερί των 10 συνεχόμενων αγώνων χωρίς ήττα το οποίο κράτησε τελικά για περίπου τρεις μήνες (από τις 06/01 έως το απόγευμα της Κυριακής).

Καλύτερος ο ΠΑΣ στο α’ μέρος…

Από τα πρώτα λεπτά στο α’ ημίχρονο η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε τη διάθεση να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, μην έχοντας να χάσει τίποτα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Οι «φιλοξενούμενοι» με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και κατοχή κατάφερε να παρουσιάσει καλύτερο αγωνιστικό «πρόσωπο» το πρώτο 45λεπτο.

Πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε από τον Αστέρα που στο 4’ μετά από αντεπίθεση και συνεργασία των Αλί Μπαμπά, Λουίς Φερνάντεθ και Σίτο, το σουτ του τελευταίου δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά άουτ. Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν εμφανής, καθώς εκμεταλλευόμενος την όχι καλή αμυντική συμπεριφορά του Αστέρα, αλλά παράλληλα και την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τις πολύ καλές συνεργασίες, έφτασε σε κλασικές ευκαιρίες.

Στο 13’ μετά από σουτ του Παμλίδη η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή. Στο 23’ ακόμη μια μεγάλη στιγμή των «φιλοξενούμενων» αποτέλεσε γεγονός. Συγκεκριμένα ύστερα από γύρισμα του Καρτάλη ο Τσιφτσής απέκρουσε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ελευθεριάδη το σουτ του οποίου από την αντίπαλη περιοχή, σταμάτησε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πάνω στη γραμμή της εστίας των «γηπεδούχων».

Οι «φιλοξενούμενοι» όντας πιο απειλητικοί στο 32’ είχαν ακόμη μια επικίνδυνη επίθεση η οποία κατέληξε με καλό σουτ του Καρτάλη το οποίος έφυγε λίγο άουτ. Ο Αστέρας στο φινάλε με κάποιες στημένες φάσεις προσπάθησε να αντιδράσει δίχως αποτέλεσμα. Στο 41’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες και απομάκρυνση της μπάλας, το σουτ του Κανελλόπουλου έφυγε επικίνδυνα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 45’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Ισορροπημένο β’ μέρος με ουσιαστικότερο τον ΠΑΣ…

Στο β’ ημίχρονο οι «γηπεδούχοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο σε μια προσπάθεια να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο επιθετικά. Στο 46’ ένα σουτ του Λουίς Φερνάντεθ εκτός περιοχής σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Λοντίγκιν. Ακολούθησε ένα ακόμη σουτ από τον Αλί Μπαμπά το οποίο έφυγε λίγο άουτ. Στο 56’ μετά από σέντρα του Κώτσιρα, ο Ρεγκίς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Λοντίγκιν και δύο λεπτά αργότερα ένα δυνατό σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο ρυθμός της αναμέτρηση «έπεσε» σε μια χρονική στιγμή που μάλλον ευνόησε τους «φιλοξενούμενους». Τα λάθη δεν περιορίστηκαν τελικά μόνο στο α’ ημίχρονο αλλά συνεχίστηκαν και στην επανάληψη, ενώ επιθετικά μετά το 60’ ο Αστέρας δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά σε καμία περίπτωση την αντίπαλη εστία. Στο τελευταίο ημίωρο μετά από ένα σουτ του Μπρένερ στο 62’, ουσιαστικά η μοναδική ουσιαστική φάση στο ματς ήρθε από τον ίδιο παίκτη και «έμελλε» να αποφέρει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρηση.

Συγκεκριμένα στο 85’ η φάση του γκολ ξεκίνησε μ’ ένα λάθος του Ριέρα όπου ξεκινήσει την επίθεση με την οποία προηγήθηκε ο ΠΑΣ και κατέληξε στο εύστοχο πλασέ του Μπρένερ, μετά από απομάκρυνση του Τσιφτσή. Στον υπολειπόμενο χρόνο που απέμενε (περίπου 4 λεπτά κανονικής διάρκειας παιχνιδιού συν ένα πεντάλεπτο καθυστερήσεων), δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να καταφέρει η ομάδα της Τρίπολης να αντιδράσει παρά την πίεση που ασκήθηκε στους «κυανόλευκους».

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 14/03/2021 (19:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.