Την ήττα γνώρισε ο Πάνας 59-72 από τον ΓΣ Γαργαλιάνων (+φωτό)

0
634

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της A1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πάνας Κανδήλας φιλοξένησε το μεσημέρι της Κυριακής (07/11) την αντίστοιχη ομάδα του ΓΣ Γαργαλιάνων. Μια αναμέτρηση που για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτο ήταν συναρπαστική ως προς την εξέλιξή του, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι» με επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και αν τέλει να φτάσουν στη νίκη με 59-72.

Αγωνιστικά και οι δύο ομάδες σε κρίσιμα χρονικά σημεία στηρίχθηκαν στα εύστοχα περιφερειακά σουτ. Οι «γηπεδούχοι» ευστόχησαν σε συνολικά 10 τρίποντα στο ματς, υστερώντας σε ισχύ κάτω από τα καλάθια με αντίπαλο δέος τον πολύπειρο Βούλγαρη κατά κύριο λόγο. Ο ΓΣ Γαργαλιάνων ήταν η ομάδα που στηρίχθηκε επίσης στα περιφερειακά σουτ που σημείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τέσσερα κρίσιμα τρίποντα πέρα από την πολύ καλή επιθετική λειτουργία έκριναν το φινάλε.

Για τον Πάνα ξεχώρισε επιθετικά η τετράδα των Προκόπου με 20(6) πόντους, Τριντή με 12(2) πόντους, Γεωργούση με 10(1) πόντους και Σύρπα με 9(1). Για τη Μεσσηνιακή ομάδα ο Τσάγκαρης Μ. είχε 24(3) πόντους, ο Βούλγαρης 17 πόντους και ο Τσάγκαρης Ν. 14(2) πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 07/11/2021 (15:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσιμπούρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15 (Α’), 29-30 (Β’), 44-45 (Γ’), 59-72 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 20(6), Τριντής 12(2), Σταθόπουλος, Μπάρλας, Τραχανάς, Γιαννούλης, Γεωργούσης 10(1), Σύρπας 9(1), Λάζαρης 4, Σάββας 4.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (): Τσάγκαρης Ν. 14(2), Μίτεβ, Κρεκούκιας, Τσάγκαρης Λ. 6, Τσάγκαρης Μ. 24(3), Σίδερης, Βούλγαρης 17, Αναστασόπουλος 8(2), Γιαννακόπουλος 3(1), Σαμπαζιώτης.