Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Αρκαδίας ο Παναρκαδικός 2-3 την ΑΕΚ Τρίπολης

0
414

Σ’ ένα διαφορετικό παιχνίδι σε επίπεδο ιδιαιτεροτήτων συγκριτικά με το πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι πρωταθλήματος στη Γ’ Εθνική, η ΑΕΚ Τρίπολης υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Παναρκαδικού για το θεσμό του Κυπέλλου Αρκαδίας το απόγευμα της Τετάρτης 06/11/2019 στο γήπεδο του ΔΑΚ Τρίπολης. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «κιτρινόμαυροι» «κοίταξαν στα μάτια» τον Παναρκαδικό με σκοπό τη διεκδίκηση της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αρκαδίας. Εν τέλει όμως η ομάδα του «τριφυλλιού» πιο αποτελεσματική στην επίθεση κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-3 φτάνοντας στην πρόκριση.

Αγωνιστικά η ομάδα του Παναρκαδικού μπήκε δυνατά και στο 2’ κατάφερε να σκοράρει για το 0-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Τσιώλη και μετά από ασταθή απόκρουση του Μπροκάκη, κοντινό πλασέ του Νάνου για το 0-1. Οι «πράσινοι» είχαν και στη συνέχεια κάποιες καλές στιγμές όπως ένα σουτ του Αντωνόπουλου που κόντραρε σε σώμα αμυντικού αλλά και χαμένη ευκαιρία του Νίκου Λυμπερόπουλου. Σταδιακά πάντως η ΑΕΚ Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα

Ότι δεν κατάφεραν μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου το σημείωσαν οι «γηπεδούχοι» στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 47’ σκόραραν με τον Βόρφι μετά από κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ από δεξιά με τον Πετρόπουλο. Στη συνέχεια το ματς αποδείχθηκε ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις για γκολ. Στο 65’ πάντως ο Νίκος Λυμπερόπουλος με εύστοχο πλασέ κατάφερε και σκόραρε δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Παναρκαδικό. Η ΑΕΚ Τρίπολης που και πάλι προσπάθησε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας και πάλι στο 72’, κατάφερε να απειλήσει σε 1-2 περιπτώσεις μέχρι την εκ νέου ισοφάριση σε 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κολιόπουλου σε κερδισμένο πέναλτι του Κοντογιαννόπουλου. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 74’ ύστερα από σέντρα από δεξιά ο Γιουκούδης με αποτελεσματική κεφαλιά νίκησε τον Μπροκάκη για το τελικό 2-3.

Μέχρι το φινάλε ο Παναρκαδικός δημιούργησε κάποιες αξιόλογες φάσεις χωρίς να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Από την μία το τελικό σκορ απέκλεισε την ΑΕΚ Τρίπολης από την επόμενη φάση σ’ έναν θεσμό όπου φέτος ήθελε να φτάσει ως τον τελικό, ενώ από την άλλη ο Παναρκαδικός προκρίθηκε στα ημιτελικά μετά τους Πανθυρεατικό, Βρασιές και ΑΟ Τεγέας.

ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο ΔΑΚ Τρίπολης.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Νίκος Σταματόπουλος (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σωτήρης Μπέλτσος (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 47’ Βόρφι, 72’ (πεν.) Κολιόπουλος | 2’ Νάνος, 65’ Λυμπερόπουλος Ν., 74’ Γιουκούδης.
ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χαρίτος): Μπροκάκης, Ειρ. Πετρόπουλος, Γκανάρας, Αθ. Τσαλγιτζόπουλος, Καϊάφας, Κακιώνης, Σελεμίδης (40′ Κολιόπουλος), Αρδάμης, Βόρφι (70′ Μπούσγας), Κοντογιαννόπουλος, Κατής (83′ Γρ. Τσαλγιτζόπουλος).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Θανάσης Στάικος): Ζαχαρής, Διαμαντόπουλος,  Νάνος, Τσιώλης, Στρέμπας, Ν. Λυμπερόπουλος (80′ Κοπρένκα), Αντωνόπουλος, Στασινόπουλος, Τρέσα, Καναβέτας (89′ Μπινιώρης), Μπάρδος (53′ Γιουκούδης).