Τον τίτλο του παιδικού πρωταθλήματος κατέκτησε ο Αστέρας (+φωτό, vid)

0
1380

Το απόγευμα της Παρασκευής 10 Μαΐου στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αρκαδίας. Το Λεωνίδιο ως τυπικά «γηπεδούχος» από τη νίκη στον ημιτελικό με 7-0 της Τεγέας αντιμετώπισε τον Αστέρα Τρίπολης που πέρασε στον τελικό με νίκη επίσης 7-0 από τον Ερμή Μελιγούς. Όπως αναμενόταν ο μεγάλος τελικός αποδείχθηκε συναρπαστικός με τελικό νικητή στη διαδικασία των πέναλτι την ομάδα του Αστέρα με σκορ 5-6.

Συνολικά η κανονική διάρκεια της αναμέτρηση βρήκε κατά διαστήματα τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματά τους στο ματς. Το Λεωνίδιο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Βερβεσού μόλις στο 2’ της συνάντησης. Οι «κυανοκίτρινοι» αιφνιδιάστηκαν και αυτό είναι γεγονός ότι επηρέασε τη συγκέντρωσή τους στη συνέχεια του α’ μέρους. Στο 37’ ένα ασθενές πλασέ του Τζιούμη μπλόκαρε ο Μπρανκολλάρι. Συνολικά πέρα από το γκολ του Λεωνιδίου στο α’ ημίχρονο οι φάσεις ήταν ελάχιστες για τις δύο ομάδες με το σκορ να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αντιδράσει στο προβάδισμα του αντιπάλου. Οι παίκτες του κ. Παναγιώταρου μπήκαν δυνατά και απείλησαν για την ισοφάριση. Εντυπωσιακή επέμβαση του Μπρανκολλάρι σε απευθείας εκτέλεση του Ντερβίσι στο 44’. Στην εξέλιξη της φάση η κεφαλιά του Ρουμελιώτη δεν ήταν δυνατή ώστε να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Λεωνιδίου. Στο 57’ όμως ο Κλέωπας ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε για τον Αστέρα για το 1-1.

Κάπου εκεί ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Καλός ρυθμός, δυνατές «μονομαχίες» και μοιρασμένη εικόνα στο ματς μετά το 60’. Στο 62’ οι «ερυθρόλευκοι» απειλούν σε μια φάση στην οποία ο Γκάνης δεν προλαβαίνει να εκτελέσει από τη μικρή περιοχή. Στο 74’ ο Κλέωπας σε μια αρκετά επικίνδυνη φάση για τον Αστέρα επιλέγει την χειρότερη επιλογή στο να σουτάρει σε πρώτο χρόνο με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Στο 81’ ο Κλέωπας και πάλι βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Μπρανκολλάρι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν κακό αλλά έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι…

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι στην κανονική διάρκεια και το 80λεπτο και το ματς πήγε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η εξέλιξη παρουσίασε εναλλαγές με τις δύο ομάδες να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ, αλλά εν τέλει ο Αστέρα να κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή επικρατώντας τελικά με 5-6.

– Τσιώλης | γκολ (5-6).

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 10/05/2019 (18:00).
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 300-400.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπόζνος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανασίου (Αρκαδίας), Λουκάς (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 2’ Βερβεσός | 57’ Κλέωπας.
ΑΣΙΣΤ:
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35’ Λάτσης Γ.-Α. | 74’ Ντερβίσι.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΛΕΩΝΙΔΙΟ Α.Σ. (Γιάννης Νενεκούμης): Μπρακολλάρι, Γεωργίτσης Γ., Λάτσης Γ.-Α., Κωνσταντάς Α., Βλάμης, Χρυσοχόος, Γεωργίτσης Α., Ντύρμα, Βερβεσός, Κωνσταντάς Γ., Γκάνης (68’ Γουσγουλάς).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γρηγόρης Παναγιώταρος, Κώστας Σαλαπάτας): Κολοστούμπης Π., Κωστούρος, Ρουμελιώτης, Μπαλάσης, Τσιώλης, Τζιούμης, Ντερβίσι, Ασημάκης, Κλέωπας, Σούρσος (48’ Μποτόπουλος), Κολοστούμπης Β.-Α.

* Υπενθυμίζουμε ότι διεξήχθησαν δύο ημίχρονα των 40 αγωνιστικών λεπτών και από τη στιγμή που δεν προέκυψε νικητής στην κανονική διάρκεια πραγματοποιήθηκε απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.