Το ντέρμπι του παιδικού πρωταθλήματος με Αρκαδικό, πήρε με 71-69 ο Σύλλογος Δρομέων

0
325

Ένα ακόμη πολύ ενδιαφέρον ματς πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (10/10) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Επρόκειτο για το ντέρμπι κορυφής του γ΄ ομίλου Αρκαδίας – Λακωνίας. Ένα ντέρμπι στο οποία η νικήτρια ομάδα υπό προϋποθέσεις διεκδικούσε την πρώτη θέση.

Μετά από μια συναρπαστική εξέλιξη και δύο παρατάσεις ο Σύλλογος Δρομέων επικράτησε τελικά του ΣΕΦΑ Αρκαδικού με σκορ 71-69, ωστόσο σε συνδυασμό το ματς του α’ γύρου στο οποίο ο Αρκαδικός είχε επιβληθεί με 61-39, οι Δρομείς παραμένουν για την ώρα στη 2η θέση.

Αγωνιστικά το ματς αποδείχθηκε ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ στη διάρκεια της α’ περιόδου για το 9-9 στο φινάλε της α’ περιόδου. Από τη β’ περίοδο  ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός ανεβάζοντας ρυθμούς κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο συντηρήθηκε τόσο στο φινάλε του ημιχρόνου (19-22), όσο και στο φινάλε της γ’ περιόδου (32-38). Οι Δρομείς ήταν αυτοί που στο τέταρτο δεκάλεπτο αντέδρασαν, έβγαλαν κάποιες κρίσιμες άμυνες και κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στέλνοντας το ματς στην παράταση (49-49).

Εκεί οι δύο ομάδες έδωσαν μια συναρπαστική «μάχη» με στόχο τη νίκη. Χρειάστηκε και δεύτερη παράταση για να κριθεί η αναμέτρησης κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, με νικητή το Σύλλογος Δρομέων με σκορ 71-69. Για το Σύλλογο Δρομέων επιθετικά ξεχώρισαν οι Σαραντόπουλος με 22(4) πόντους, Κωστόπουλος Γ. με 13 πόντους και Βερβαινιώτης με 10(1). Για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ξεχώρισαν οι Τσαμακλής Αν. με 27 πόντους, ο Ναστόπουλος με 16 πόντους και ο Λύρας με 15(2) πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 10/10/2021 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9 (Α’), 19-22 (Β’), 32-38 (Γ’), 49-49 (Δ’), 58-58 (Π1), 71-69 (Π2).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Φωτιάς 2, Σαραντόπουλος 22(4), Ηλιόπουλος 2, Κωστόπουλος Β. 7(1), Κωστόπουλος Γ. 13, Βερβαινιώτης 10(1), Τσιαμούλος 6, Μαργιώλας 7.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Τσέλλος 5(1), Γκαργκάτσουλας Γ, Παναγόπουλος, Λαγογιάννης 3(1), Τσαμακλής Ι. 3(1), Τσαμακλής Α. 27, Ζαμπαθάς, Λύρας 15(2), Γκαργκάτσουλας Χ., Ναστόπουλος 16.