Το φετινό Super Cup ο Παναθηναϊκός στο Μπάσκετ με Αμαξίδιο (+φωτό, vid)

0
566

Τον τελικό αγώνα του Super Cup φιλοξένησε το βράδυ του Σαββάτου (26/11) το κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του ΓΣ Δωδεκάνησα με σκορ 57-33 κατακτώντας το τρόπαιο μπροστά σε περίπου 250 οπαδού του «τριφυλλιού».

Τον συγκεκριμένο αγώνα διοργάνωσε η ΑΕΚ Τρίπολης υπό την αιγίδα της ΟΣΕΚΑ και την υποστήριξη του Δήμου Τρίπολης, παρουσία περίπου 1000-1200 φιλάθλων που βρέθηκαν στις εξέδρες και παρακολούθησαν την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Στο αγωνιστικό σκέλος ο Παναθηναϊκός με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και λύσεις στην επίθεση, είχε τον έλεγχο του ματς από την αρχή ως το τέλος, φτάνοντας επάξια στην κατάκτηση του τροπαίου.

Η εικόνα της αναμέτρησης…

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 14-3 στα 03’30 και 18-5 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ο ΓΣ Δωδεκάνησα ανεβάζοντας ρυθμούς κατάφερε να ισορροπήσει το ματς χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πλησιάσει στο σκορ τους «πράσινους». Στο 18-9 στο σκορ στα 08’06 και στο 22-13 στα 03’32, με ένα 6-0 σερί του Παναθηναϊκού να διαμορφώνει το 28-13 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του «τριφυλλιού» ήταν αρκετά καλύτερη και με λύσεις στην επίθεση αύξησε το προβάδισμα με 36-17 στα 06’40 και 44-19 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Τυπική διαδικασία αποτέλεσε το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα για την τελική επικράτηση με σκορ 57-33.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 26/11/2022 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίκας, Αθανασόπουλος Κ., Αθανασόπουλος Γ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-5 (Α’), 28-13 (Β’), 44-19 (Γ’), 57-33 (Δ’).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Κ. Γκανάς): Χριστόφορος, Αχμεντ 10, Σαντς Λοντόνο 12, Κοντογιάννης 3, Δίτσης 6, Χρονοπούλου, Μαρτσάκης 26, Μιχαλοπούλου.
ΓΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Γιώργος Μποζγανάς): Λουκάς, Χατζηκάντης, Μιχαήλου 8, Χαμαντίν 12(1), Λυκοπάντης 2, Αχμάντ Αμπνταλά 2, Χατζηδημητρίου Μ. 2, Χατζηδημητρίου 2, Μαλωνάς, Γιουρκάν 5.