«Τρένο» ο Πάνας νίκη επί της Σπάρτης ΣΚ και 4η σερί νίκη στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

0
328

Ήταν να μην βρει αγωνιστικό ρυθμό και να φτάσει στην πρώτη νίκη ο Πάνας Κανδήλας. Από τη στιγμή που συνέβη οι «Αρκάδες» εντυπωσιάζουν στο πρωτάθλημα μετά από 7 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Το απόγευμα συγκεκριμένα της Κυριακής (19/12) ο Πάνας φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Σπάρτης από την αντίστοιχη ομάδα του ΣΚ Σπάρτης και μετά από μια ακόμη καλή εμφάνιση επικράτησε με σκορ 61-72.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη των «πορτοκαλί» στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ μετά από τρεις ήττες, που τους φέρνει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά το βράδυ της Κυριακής η αναμέτρηση ξεκίνησε σε γενικές γραμμές ισορροπημένη με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι και το φινάλε του α’ δεκαλέπτου (14-17). Στη συνέχεια σ’ ένα κακό διάστημα (που αποτέλεσε και τη μόνη κακή παρένθεση σε αγωνιστικό επίπεδο για τον Πάνα) σε ότι αφορά την επιθετική λειτουργία, επέτρεψε στη Λακωνική ομάδα να πάρει πρωτοπορία στο σκορ και προβάδισμα 34-26 στο φινάλε του α’ μέρους χάρη στο επί μέρους 20-9 της β’ περιόδου.

Στην επανάληψη ωστόσο ο Πάνας αποδείχθηκε απολαυστικός επιθετικά. Ανέβασε αισθητά ρυθμό και κατάφερε να επιβάλει το δικό του «τέμπο» στην αναμέτρηση. Έναν ρυθμό που μετά από ένα σημείο οι «γηπεδούχοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Στο γ’ δεκάλεπτο ο Πάνας με 20 πόντους στην επίθεση πίεσε για την ανάκτηση του προβαδίσματος μετά την α’ περίοδο χωρίς αποτέλεσμα, καθώς επιθετικά και η Σπάρτη ΣΚ είχε σημαντικές λύσεις, διατηρώντας κάπως έτσι το μικρό προβάδισμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου (52-46).

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο η υψηλός επιθετικά ρυθμός του Πάνα απέδωσε με 26 πόντους και παράλληλα διάθεση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Την ίδια ώρα η Λακωνική ομάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σ’ αυτό το ρυθμό, περιορίστηκε στους 9 πόντους, με αποτέλεσμα με το επί μέρους 9-26 η Αρκαδική ομάδα να φτάσει στη μεγάλη νίκη με 61-72.

Ο Πάνας στην επανάληψη σημείωσε 46 πόντους και πρωταγωνιστές σ’ αυτή την παρουσία στο β’ μέρους αποτέλεσαν οι Τριντής, Σύρπας και Λάζαρης που σημείωσαν στο συγκεκριμένο διάστημα τους 34 από αυτούς.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 19/12/2021 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17 (Α’), 34-26 (Β’), 52-46 (Γ’), 61-72 (Δ’).
ΣΠΑΡΤΗ ΣΚ (Σπύρος Σελίμος): Μιχαλόπουλος 17(1), Τσαγκαρούλης 14(2), Κυπρής, Κακαλέτρης 12, Λιόντος, Τσουλόγιαννης, Ροϊνός, Σταυρόπουλος 2, Σελίμος 12.
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Τριντής 21(3), Τουρούτσικας, Σταθόπουλος 9, Μπαμπάτσικος, Τραχανάς 6, Σύρπας 18, Γεωργούσης 5, Λάζαρης 11, Σπηλιόπουλος 2, Σελίμης.