Φιλική επικράτηση του Αστέρα στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ

0
115
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Ακόμη ένα φιλικό ματς (το έκτο στη διάρκεια της προετοιμασίας), έδωσε το βράδυ του Σαββάτου (21/08), ο Αστέρας Τρίπολης. Μια αναμέτρηση που προέκυψε μετά την αναβολή του πρωταθλήματος το τρέχον Σαββατοκύριακο. Φιλικό ωστόσο απέναντι σ’ έναν σαφώς πιο ανταγωνιστικό αντίπαλο όπως η ΑΕΚ, συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς, το οποίο χαρακτηρίστηκε ως ένα δυνατό «κρας τεστ» για τους «Αρκάδες» εν’ όψει της πρεμιέρας με τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Αστέρα τελικά ήταν αυτή που επικράτησε στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του Σανταφέ στο 83’, σ’ ένα ματς στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης αν και κατά διαστήματα είχε πολύ καλή απόδοση, δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές τελικές.

Αγωνιστικά ο Αστέρας Τρίπολης είχε κάποια καλά διαστήματα, το ίδιο διάστημα που η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατάφερε να πραγματοποιήσει αρκετές τελικές προσπάθειες από τις οποίες θα μπορούσε κάτι να πάρει από το ματς. Ωστόσο ελάχιστες από τις τελικές μεταφράστηκα σε κλασική στιγμή.

Στο 18’ μετά από σέντρα του Αλί Μπαμπά από δεξιά, αλλά το σουτ του Ατιένθα πέρασε άουτ. Στο 27’ ύστερα από μπαλιά του Σάκχοφ, το σουτ του Ανσαριφάρντ από την αντίπαλη περιοχή, εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος με τα πόδια. Επικίνδυνο το σουτ του Ανσαριφάρντ και στο 36’ που έφυγε λίγο άουτ. Τέλος στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα και μπαλιά με τακουνάκι του Βράνιες, ο Τάνκοβιτς έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς ήταν διαφορετική, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης με την αμυντική του λειτουργία δεν απειλήθηκε επί της ουσίας σε κανένα σημεία της αναμέτρησης, με εξαίρεση η φάση στο 71’ όταν μετά από πλασέ του Αραούχο, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η Αρκαδική ομάδα με τον τρόπο που αγωνίστηκε μπορεί να μην κατάφερε να απειλήσει πολλές φορές τους «κιτρινόμαυρους» αλλά παράλληλα έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο.

Η αποτελεσματικότητα του Αστέρα φάνηκε στο 83’ όταν μετά από έναν άψογο συνδυασμό των παικτών του Μίλαν Ράσταβατς, ο Γκαρσία γύρισε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, για να έρθει το πλασέ του Σανταφέ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έλλειψαν οι εντάσεις στο β’ ημίχρονο μεταξύ παικτών των δύο ομάδων σε στιγμές που μόνο φιλικό προετοιμασίας δεν θύμισαν. Στο 49’ μετά από «μονομαχία» των Μπαράλες και Τζαβέλλα οι δύο ποδοσφαιριστές πιάστηκαν στα χέρια, με αποτέλεσμα να αντικατασταθούν. Ένταση σημειώθηκε και στο 75’ μεταξύ των Βράνιες, Τιλίκα και Ιγκλέσιας.

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ | 21/08/2021 (20:00).