Φιλική επικράτηση του Αστέρα 4-2 επί του Παναιτωλικού

0
147
ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Στο πρώτο ουσιαστικά φετινό εντός έδρας φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό επί του οποίου τελικά επικράτησε με σκορ 4-2. Επρόκειτο για ένα ματς προπονητικού χαρακτήρα, δίνοντας τη δυνατότητα στους δύο προπονητές να τσεκάρουν για ακόμη ένα ματς την κατάσταση της ομάδας τους. Σκόρερ του Αστέρα Τρίπολης στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αναδείχθηκαν οι Τιλίκα, Μπαράλες, Καστάνιο και Γκαρντάφσκι.

Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Τρίπολης σκόραρε νωρίς στο παιχνίδι, στο 9’, με προβολή του Τιλίκα στο δεύτερο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καρέλη στο 22′. Ο Αστέρας δημιούργησε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο πρώτο 45λεπτο, με κυριότερες εκείνες με τον Ατιένθα στο 26′ και κεφαλιά του Μπερτόλιο στο 32′, χωρίς να τα καταφέρει.

Στο β’ ημίχρονο το 2-1 σημείωσε ο Μπαράλες με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκαρντάφκσι. Στο 53′ το σουτ του Μπερτόλιο έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό, όμως, ήρθε το γκολ, με σκόρερ τον Καστάνιο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο.

Στο 58′ η ωραία αντεπίθεση κατέληξε στο σκαφτό πλασέ του Σίτο, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 71′ ο Αρκαδικός σύλλογος σημείωσε και τέταρτο γκολ, με τον Μπαράλες να κάνει το τακουνάκι και τον Γκαρντάφκσι από δύσκολη θέση να κάνει το 4-1. Ο Παναιτωλικός μείωσε στο τελικό 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρέλη.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 13/08/2022 (19:00).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 9’ Τιλίκα, 49’ Μπαράλες, 54’ Καστάνιο, 71’ Μπαράλες | 22’ Καρέλης, 86’ Καρέλης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος (46′ Τσιφτσής), Καρμόνα (64′ Γκαρθία), Ατιένθα (64′ Αντζουλάς), Καστάνιο (77′ Χριστόπουλος), Άλβαρες (77′ Τασουλής), Στάνκο (77′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (46′ Σίτο), Μπερτόγλιο (64′ Σόνι), Ριέρα (46′ Γκαρντάβσκι), Μπενίτο (46′ Μπαράλες).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον (65′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Χουχούμης (65′ Μλάντεν), Φλόρες, Τσινγκάρας (65 Βαρόνε), Ντίας (65′ Νταγκό – 90′ Μπελεβώνης), Χατζηθεοδωρίδης (85′ Ξενιτίδης), Ντουάρτε (85′ Αναστασόπουλος), Καρέλης.