Χαμένη ευκαιρία για βαθμούς η ΑΕΚ Τρίπολης στην πρεμιέρα

0
632

Πρεμιέρα αντιστρόφως ανάλογη με την εξέλιξη του αγώνα του Παναρκαδικού με την Κόρινθο, είχε η ΑΕΚ Τρίπολης στο Μενίδι επί του «γηπεδούχου» Αχαρναϊκού. Η Αρκαδική ομάδα αν και προηγήθηκε στο σκορ στη συγκεκριμένη αναμέτρηση τελικά ηττήθηκε με σκορ 2-1, μετά από ανατροπή της κατάστασης από την Αθηναϊκή ομάδα. Παρά την ήττα πάντως και την απογοήτευση στο φινάλε, δεν ακυρώνεται η προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» που θα μπορούσαν με λίγη προσπάθεια παραπάνω να είχαν αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με σκορ 0-1 με τον Καδά στο 4’. Η αντίδραση διαρκείας του Αχαρναϊκού που πάλεψε για την ισοφάριση στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου επιβραβεύθηκε στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου. Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί η εξέλιξη να ήταν διαφορετική στην επανάληψη. Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ Τρίπολης προσπάθησε να κρατήσει τον βαθμό αλλά παράλληλα να ψάξει τις προϋποθέσεις για την διεκδίκηση ενός δεύτερους τέρματος χωρίς αποτέλεσμα. Η πίεση στο φινάλε αυξήθηκε από τους «γηπεδούχους» που κατάφεραν να σκοράρουν λίγο μετά το 65’ το δεύτερο τέρμα τους. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Αρκαδική ομάδα δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.