Όλες οι λεπτομέρειες της Γ’ Εθνικής για την περίοδο 2021-24

0
159

Έγιναν γνωστές μέσα από τη σχετική προκήρυξη που δημοσίευσε η ΕΠΟ, αρκετές λεπτομέρειες της αγωνιστικής περιόδου 2021-24 που μας δίνουν μια πιο ουσιαστική εικόνα της νέας μορφής του συγκεκριμένου πρωταθλήματος για την επόμενη τριετία. Σημειώνεται ωστόσο ότι κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμη, όπως ο αριθμός των Ομίλων και ο αριθμός των ομάδων κάθε ομίλου της Γ’ Εθνικής της προσεχούς σεζόν. Μια λεπτομέρεια που θα ξεκαθαρίσει μετά την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής.

Για την ώρα η ημερομηνία έναρξης της νέας αγωνιστικής περιόδου ορίζεται η 19η Σεπτεμβρίου 2021 ημέρα Κυριακή, αν και είναι πιθανό να προκύψει αλλαγή ημερομηνίας.

Τι προβλέπεται για τη σεζόν 202-21…

Σε ότι αφορά τη νέα αγωνιστική περίοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία (2021-22), ακόμη κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμη. Δεν είναι ακόμη γνωστός ο αριθμός των Ομίλων και φυσικά ο αριθμός των ομάδων ανά Όμιλο, αλλά και ο αριθμός των ομάδων που θα υποβιβαστούν στο τέλος της χρονιάς στα τοπικά πρωταθλήματα ανά Όμιλο. Όλα αυτά θα εξαρτηθούν από τον αριθμό των ομάδων που Από την άλλη το βασικό δεδομένο είναι ότι σε ότι αφορά την άνοδο, προβλέπεται να συμμετάσχουν σε αγώνα μπαράζ οι πρωτοπόροι κάθε Ομίλου. Θα δώσουν μονά παιχνίδια όλοι με όλους και οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα ανέλθουν στην παραπάνω κατηγορία. Ως ημερομηνία έναρξης του πρωταθλήματος για την αγωνιστική περίοδο 2021- 2022 ορίζεται η Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021.

Σταδιακά στη Γ’ Εθνική κατηγορία γίνεται προσπάθεια να αυξηθεί κατά πολύ το ποσοστό συμμετοχής των νεαρών και Ελλήνων ποδοσφαιριστών. Έτσι από τη σεζόν 2021-22 είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η συμμετοχή στην ενδεκάδα κάθε σωματείου και καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα επτά (7) ποδοσφαιριστών που δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες. Για την αγωνιστική περίοδο 2021 – 2022 επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση έως τεσσάρων (4) ποδοσφαιριστών, που δε δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες. Από την αγωνιστική περίοδο 2021 – 2022και μετά είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο φύλλο αγώνος πέντε (5) ποδοσφαιριστών U21, οι οποίοι απαραιτήτως θα πρέπει να δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες και να είναι γεννηθέντες τα έτη 2001, 2002 και 2003 αντίστοιχα για τις αγωνιστικές περιόδους 2021 – 2022, 2022 – 2023 και 2023 – 2024. Για το πρωτάθλημα της περιόδου 2021 – 2022 εντάσσονται σε αυτήν την κατηγορία οι γεννηθέντες πριν από την 01.01.1989.

Σε επίπεδο αλλαγών προβλέπεται στην αγωνιστική περίοδο 2021-2022, κατ’ εξαίρεση στους αγώνες του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ερασιτεχνικής κατηγορίας επιτρέπονται μέχρι πέντε (5) αλλαγές, οι οποίες θα πραγματοποιούνται σε τρείς (3) φυσικές διακοπές του αγώνα και δήλωση 20αδας, αντί 18αδας, με εννέα (9) αναπληρωματικούς παίκτες στον πάγκο. Στους αγώνες playoff- playout, σε περίπτωση που αγώνας οδηγηθεί στην παράταση, οι ομάδες θα έχουν δικαίωμα μίας επιπλέον αλλαγής ποδοσφαιριστή έκτης (6), πέραν των πέντε (5) αλλαγών, που προβλέπονται κατά τη διάρκεια του αγώνα. Τα παραπάνω θα ισχύουν για όλη την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 εκτός αν η συνθήκη αυτή αλλάξει με απόφαση των υπερκείμενων αρχών (UEFA – FIFA) που θα έχει υποχρεωτική ισχύ και στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.

Υποχρεωτική και η συμμετοχή στα πρωταθλήματα υποδομών με αντίστοιχες ομάδες για τους συλλόγους που θα συμμετάσχουν στη Γ’ Εθνική. Συγκεκριμένα όλα τα σωματεία υποχρεούνται να συμμετέχουν, με μία τουλάχιστον ομάδα στα πρωταθλήματα υποδομών της Ε.Π.Σ. στην οποία ανήκουν. Κάθε σωματείο υποχρεούται, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ερασιτεχνικής κατηγορίας, να υποβάλει στην Ε.Π.Ο. αντίγραφο της Δήλωσης Συμμετοχής στα ανωτέρω πρωταθλήματα.

Εάν η Ε.Π.Σ. στην οποία ανήκουν δεν διοργανώνει αντίστοιχα πρωταθλήματα υποχρεούνται να υποβάλουν σχετική βεβαίωση από την οικεία Ε.Π.Σ.

Σε περίπτωση που ένα σωματείο δεν συμμετάσχει σε κανένα από τα πρωταθλήματα υποδομής της Ε.Π.Σ., του επιβάλλεται χρηματική ποινή 2.000,00 ευρώ και χάνει κάθε αγώνα με τέρματα 0 – 3, εφόσον υποβληθεί ένσταση από το αντίπαλο Σωματείο ή υποβληθεί καταγγελία από σωματείο που έχει έννομο συμφέρον.

Τι προβλέπεται για τη σεζόν 2022-23…

Τα δεδομένα σε ότι αφορά την αγωνιστική περίοδο 2021-22 είναι πιο συγκεκριμένα. Για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε 4 ομίλους των 18 ομάδων, εάν και εφόσον δεν υποβιβαστούν και άλλες ομάδες πέραν αυτών των οποίων προβλέπεται. Οι σχετικές λεπτομέρειες θα καθοριστούν με την οικεία προκήρυξη.

Σε επίπεδο συμμετοχών ποδοσφαιριστών από την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 και μετά είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η συμμετοχή στην ενδεκάδα κάθε σωματείου και καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα εννέα (9) ποδοσφαιριστών που δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες. Για τις επόμενες αγωνιστικές περιόδους (2022 – 2023 και 2023 – 2024) επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα έως τεσσάρων (4) ποδοσφαιριστών, που δε δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες, από τους οποίους θα επιτρέπεται να αγωνίζονται έως δύο (2) ηλικίας κάτω των 28 ετών (γεννηθέντες πριν την 01.01.1994).

Για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε τέσσερις (04) ομίλους και θα προβιβάζεται στην ανώτερη κατηγορία ο πρωταθλητής του κάθε ομίλου, δηλαδή τέσσερις (04) ομάδες.

Για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 θα υποβιβαστούν στα τοπικά πρωταθλήματα των οικείων ΕΠΣ οι έξι (6) τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου, εάν και εφόσον ο αριθμός των ομάδων κάθε ομίλου θα είναι 18. Συνολικά θα υποβιβαστούν είκοσι τέσσερις (24) ομάδες.

Τι προβλέπεται για τη σεζόν 2023-24…

Για την αγωνιστική περίοδο 2023-2024 το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε 4 ομίλους των 18 ομάδων,εάν και εφόσον δεν υποβιβαστούν και άλλες ομάδες πέραν αυτών των οποίων προβλέπεται. Οι σχετικές λεπτομέρειες θα καθοριστούν με την οικεία προκήρυξη.

► Σημειώνεται από την επόμενη σεζόν η άνοδος στην Γ’ Εθνική από τα τοπικά πρωταθλήματα θα κριθεί μέσα από τη διαδικασία των μπαράζ. Συγκεκριμένα οι πενήντα τρεις (53) Πρωταθλήτριες ομάδες των Ε.Π.Σ. και οι τρεις (3) Δευτεραθλήτριες Ομάδες των ιδρυτριών Ενώσεων, δηλαδή συνολικά πενήντα έξι (56) Ομάδες, θα πάρουν μέρος στους αγώνες κατάταξης για τον προβιβασμό στη Γ΄ Εθνική κατηγορία. Θα συγκροτήσουν 8 ομίλους των 7 ομάδων έκαστος.

Το πρωτάθλημα αυτό των Πρωταθλητριών Ομάδων των Ε.Π.Σ. θα διεξαχθεί μετά από κλήρωση σε ένα γύρο, όπου κάθε σωματείο θα αγωνιστεί σε 3 αγώνες εντός, 3 αγώνες εκτός και ένα ρεπό.

► Αναλυτικά ολόκληρη την προκήρυξη για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μπορεί να διαβάσει κανείς ΕΔΩ.