Άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο ο Πήγασος στην Πάτρα 79-54 από την Παναχαϊκή

0
210

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Πήγασος Θυρέας κλήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (30/10) να αντιμετωπίσει στην Πάτρα την Παναχαϊκή. Αναμφίβολα ένα απαιτητικό παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας, καλούνταν να πραγματοποιήσει μια καλή εμφάνιση και από εκεί και ύστερα ότι καλύτερο προκύψει. Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής Πήγασος «άντεξε» τελικά για ένα μόνο ημίχρονο. Η Παναχαϊκή με ανεβασμένους ρυθμούς στην επανάληψη έλεγξε απόλυτα το ματς και πήρε τη νίκη με σκορ 79-54.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση στο ξεκίνημα ο Πήγασος μπήκε δυνατά και κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με το 11-16 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να αντιδράσουν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο τέλος του ημιχρόνου να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με σκορ 34-28.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή αποδείχθηκε αρκετά καλύτερη με πολύ καλό ρυθμό και ιδιαίτερα αξιόλογη παραγωγικότητα στην επίθεση. Οι «Αρκάδες» δέχθηκαν συνολικά 46 πόντους στο β’ ημίχρονο γεγονός που δεν τους επέτρεψε να διατηρήσουν την επαφή τους στο σκορ με τον αντίπαλο. Με το φινάλε της γ’ περιόδου η διαφορά είχε αυξηθεί στο +16 και πλέον δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί η κατάσταση με το 79-54 να αποτελεί και το τελικό σκορ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Παναχαϊκής | 30/10/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραπαπάς, Μπομ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16 (Α’), 34-28 (Β’), 57-41 (Γ’), 79-54 (Δ’).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ (Νίκος Ζίζηλας, Π. Καλιγάς): Μοσχοβάκης 15(3), Βουρνάς 8, Βανδώρος 4, Νικολάου 12, Κούτρας 12(1), Γιαννούτσος 3(1), Μαναβόπουλος 12, Κατσαβόπουλος 5(1), Γκόβας 6, Λυμπερέας 2, Μπαντζής.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Χρήστος Γεννιάς, Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος, Ταβάνι 2, Κόκκορης, Κοψαύτης 12(1), Διαμαντογιάννης 4, Μίλιτς 16(3), Mαυριάς, Σέπος 4(1), Μεσίνης, Κιουρτζίδης 12, Πασολάρι 4.