Ήττα στις λεπτομέρειες ο Πελασγός σε παίδες και εφήβους στην Κυπαρισσία σε κρίσιμα ματς

0
389

Το περασμένο Σαββατοκύριακο (16-17/10) η αγωνιστική δράση στα πρωταθλήματα υποδομών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ περιλάμβανε και δύο ντέρμπι σε επίπεδο παίδων και εφήβων, ανάμεσα στον Δίωνα Κυπαρισσίας και τον ΚΟΜ Πελασγό. Και τα δύο ματς ήταν κρίσιμα στην προσπάθεια των δύο ομάδων να διεκδικήσουν την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στο final-4 των αντίστοιχων πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Ύστερα από «μονομαχίες» που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες ο Πελασγός ηττήθηκε στην Κυπαρισσία τόσο σε επίπεδο παίδων (69-68), όσο και σε επίπεδο παίδων (53-50).

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ 53-50

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι έφηβοι του Πελασγού ΚΟΜ το απόγευμα της Κυριακής (20/10) στο κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας, απέναντι στον τοπικό Δίωνα. Αν και οι «γηπεδούχοι» είχαν το σταθερό έστω και μικρό προβάδισμα στο σκορ, οι παίκτες του Πελασγού ειδικά στο φινάλε θα μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή και να κατακτήσουν μια σημαντική νίκη στη «μάχη» για πρωτιά στον 2ο όμιλο Αρκαδίας – Μεσσηνίας. Ο Δίωνας Κυπαρισσίας αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και πιο ουσιαστικός στο φινάλε, τόσο όσο χρειαζόταν για να προασπιστεί το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 17/10/2021 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10 (Α’), 33-27 (Β’), 46-43 (Γ’), 53-50 (Δ’).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μιχάλης Τσαγκισβίλι, Γ. Ρουστέμης): Τζώρτας 5, Αγγελινάς, Δημητρακάκης 8(2), Γιαννόπουλος 12(1), Κυζιλής 9, Σταμίρης, Κίτσος 10, Μιχόπουλος 3, Μωραΐτης 6(1).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 5(1), Κουκουλάς, Θεοδωρόπουλος, Παπαδόπουλος 20(1), Μανιάτης, Βούλγαρης 18(1), Μπουγάς 2, Λίλης 5.

ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ 69-68

Σε επίπεδο παίδων η ομάδα του Πελασγού ΚΟΜ ήταν ακόμη πιο ανταγωνιστική σε σχέση με την εφηβική ομάδα, στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει το σημαντικό «διπλό» μέσα στην Κυπαρισσίας. Μάλιστα στη προηγήθηκε σε σημαντικό διάστημα της αναμέτρησης, αλλά στο φινάλε η ομάδα του Δίωνα ήταν αυτή που κατάφερε να τελειώσει προηγούμενη το ματς κατακτώντας το υπερπολύτιμο αποτέλεσμα.

Για τους «γηπεδούχους» ξεχώρισαν οι Κυζιλής με 23 πόντους, Κίτσος με 20 πόντους και Μιχόπουλος με 17(1) πόντους, ενώ από τον Πελασγό ξεχώρισαν οι Μπουγάς με 21 πόντους, Θεοδωρόπουλος με 16(3) και Κουκουλάς με 12(1) πόντους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 16/10/2021 (15:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19 (Α’), 34-38 (Β’), 51-54 (Γ’), 69-68 (Δ’).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μιχάλης Τσαγκισβίλι, Γ. Ρουστέμης): Βασιλόπουλος 2, Τζώρτας 3(1), Κυζιλής 23, Αλειφέρης 4, Μιχαλόπουλος 17(1), Κίτσος 20.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 8(2), Κουκουλάς 12(1), Θεοδωρόπουλος 16(3), Μπουγάς 21, Μανιάτης 4, Δρακόπουλος, Μερζιώτης 7.