Ανταγωνιστικοί αλλά όχι και νικητές οι Δρομείς απέναντι στην Καλαμάτα ΣΚ

0
427

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Σύλλογος Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής (12/12) είχε δύσκολη αποστολή στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα και στο κλειστό γυμναστήριο Τέντας, απέναντι στην ομάδα της Καλαμάτας ΣΚ η οποία διατηρεί την πρωτιά και το αήττητο στον 1ο όμιλο. Μια απαιτητική αναμέτρηση στην οποία τελικά η ομάδα της Μεσσηνίας ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με σκορ 62-46.

Ο Σύλλογος Δρομέων πάντως ήταν περισσότερο ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση απ’ ότι αποτυπώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς αποδείχθηκε αποτελεσματικός επιθετικά στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, έχοντας μάλιστα το μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Κάπως η Αρκαδική ομάδα έκλεισε το α’ δεκάλεπτο και το α΄ ημίχρονου, προηγούμενε με 16-17 και 25-28 αντίστοιχα.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα ΣΚ ανέβασε ρυθμούς δημιουργώντας περισσότερες προβλήματα επιθετικά στους «Αρκάδες». Παράλληλα και ο παράγοντας κόπωση λόγω του μικρού σχετικά rotation, επηρέαζε τις επιλογές του Συλλόγου Δρομέων σε επίθεση και την αποτελεσματικότητα στον αμυντικό τομέα. Παρ’ όλα αυτά ακόμη και μετά το τέλος της γ’ περιόδου οι Δρομείς ήταν μέσα στο παιχνίδι με -4 πόντους από την ομάδα του Παύλου Νώντα (42-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο αποδείχθηκε το χειρότερο για το σύλλογο της Τρίπολης, καθώς με επί μέρους σκορ 20-8, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 12/12/2021 (17:00).
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17 (Α’), 25-28 (Β’), 42-38 (Γ’), 62-46 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρόνης, Καψιώχας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΚ (Παύλος Νώντας): Χατζηαγγέλλου 5(1), Μπούσι 12(1), Πετρίδης, Πολίτης, Σαλάι 10(1), Περρωτής 20(1), Πέζος 4, Παναγόπουλος, Φραγγέας, Νάκης 7(1), Μπάκας 4.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Κόκκορης, Μπάχα, Μαντίκος 11(2), Μπαλής 11(1), Σινανάι 6(2), Αγγουράς 5, Σακελλαράκος 5(1), Σταματόπουλος 3(1), Καρλής 5.