ΑΣΠΕΤ Τρίπολης – ΓΣΜ Λύκαια 3-1 (+φωτό)

0
1146

Το απόγευμα της Κυριακής 23/02/2020 για την 13η και προτελευταία αγωνιστική του γυναικείου πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΠ στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης διεξήχθη το Αρκαδικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης και τον ΓΣ Λύκαια Μεγαλόπολης. Μια αναμέτρηση με ενδιαφέρον παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες. Αγωνιστικά αν και οι «φιλοξενούμενες» ξεκίνησαν πολύ καλά και κατάφεραν να κατακτήσουν το 1ο σετ, στη συνέχεια η αντίδραση διαρκείας των κοριτσιών του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης αποδείχθηκε ουσιαστική με αποτέλεσμα την ανατροπή και κατάκτηση της νίκης με 3-1 σετ.

Στο 1ο σετ το ματς αποδείχθηκε απόλυτα ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθώς οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ (3-3, 6-6, 9-9, 11-11, 13-13 και 17-17). Κάπου εκεί τα λάθη σε επίθεση και άμυνα από τον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης έπαιξαν ρόλο στο να πάρει πιο ουσιαστικό προβάδισμα η ομάδα της Μεγαλόπολης με 19-23 και κάπου εκεί να κατακτήσει το 1ο σετ με 20-25.

Στο 2ο σετ το παιχνίδι ξεκίνησε ανάλογα με το 1ο με ισορροπία στο παιχνίδι και σκορ 3-3 και 6-6, ωστόσο στη συνέχειθα οι «γηπεδούχες» ανεβάζοντας ρυθμούς στην άμυνα και με κρίσιμους πόντους κατάφεραν να «χτίσουν» ένα πολύτιμο προβάδισμα. Στο 10-7 αρχικά το σκορ και στο 13-9 και 14-12 στη συνέχεια. Ο ΑΣΠΕΤ δεν επέτρεψε άλλο στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει το δεύτερο σετ, αφού με σημαντικούς πόντους κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε 17-12 και 19-12. Μια διαφορά που δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί αποφέροντας τελικά το 25-17 του 2ου σετ.

Μετά την ισοφάριση η ηρεμία στο παιχνίδι των «γηπεδούχων» επανήλθε και με σταθερές επιθέσεις και καλή λειτουργία στην υποδοχή και τις άμυνες η ομάδα της Τρίπολης ξέφυγε από νωρίς στο 3ο σετ για να το κατακτήσει τελικά με σκορ 25-12. Το θετικό για τις «γηπεδούχες» ήταν ότι ανέβασαν και ρυθμούς πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση, αποζημιώνοντας το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Με προβάδισμα πλέον 2-1 στα σετ ο ΑΣΠΕΤ έδειξε με την απόδοσή του να ελέγχει σε μεγάλο βαθμό και το 4ο σετ με αποτέλεσμα να μην δυσκολευτεί ιδιαίτερα να φτάσει στο 25-16 και το τελικό 3-1 που επέφερε ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πλέον η ομάδα της Τρίπολης βλέπει τη συνέχεια και το ματς της τελευταίας αγωνιστικής επί του ΓΣ Μεσσήνης την τελευταία αγωνιστική εκεί όπου θέλει να ολοκληρώσει με το «δεξί» την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 23/02/2020 (19:30).
ΘΕΑΤΕΣ: 80-120.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς.
ΣΕΤ: 20-25 (Α’), 25-17 (Β’), 25-12 (Γ’), 25-16 (Δ’).
Α.Σ.ΠΕΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Νικητοπούλου, Αλεξοπούλου, Χρονοπούλου, Καραλέκα, Σιάννα, Μητσοπούλου, Ζάβου.
Γ.Σ. ΛΥΚΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (-): Αργυροπούλου Α., Αργυροπούλου Χ., Γιαννακοπούλου, Κουρέτα, Μπαζιώτη, Μπουράνη, Παπαγγελή, Ροζολή, Σταθούρου.