Διατήρηση αήττητου για τους έφηβους του Δρομέα με νίκη επί του ΑΣ Τριφυλλίας

0
584

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος εφήβων για τον 2ο όμιλο Αρκαδίας – Μεσσηνίας ο Σύλλογος Δρομέων φιλοξενήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα του ΑΣ Τρίφυλίας στο κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» στηριζόμενοι κυρίως στα πολύ καλά επιθετικά διαστήματά τους στην α’ και γ’ περίοδο πήραν σημαντικό προβάδισμα που του εξασφάλισε τη νίκη τελικά με σκορ 67-81.

Πιο αναλυτικά το ξεκίνημα για τους «κυανοκίτρινους» ήταν εξαιρετικό σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα το 8-25 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η «γηπεδούχος» ομάδας στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 30-45.

Όσο δυνατά μπήκαν οι Δρομείς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το πέτυχαν και στην έναρξη του β’ μέρους. Με ουσιαστικές λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ σε μη αναστρέψιμα επίπεδα για το 41-71 σε τριάντα αγωνιστικά λεπτά παιχνιδιού. Το φινάλε είχε περισσότερο τυπικό χαρακτήρα, με τους Δρομείς να ρίχνουν ρυθμούς και τον ΑΣ Τριφυλλίας να μαζεύει κάπως τη διαφορά για το τελικό 67-81.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας | 03/10/2020 (18:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιωτακόπουλος, Σταθόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-25 (Α’), 30-45 (Β’), 41-71 (Γ’), 67-81 (Δ’).
Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΣ (Χήναρης, Σκούρος): Θεοδωρόπουλος 2, Λαγός 8, Βλάχος 28(2), Μητρόπουλος 22, Κοσμόπουλος 5, Αγγελινάς 2.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Σελίμης 4, Φωτόπουλος 2, Ναστόπουλος, Ζαχαριάς 30(5), Λατσώνας 6, Χατζόπουλος 35(3), Ονούτσε 4, Γιαννίκος, Δημητρακόπουλος.