Εντυπωσιακό «διπλό» επί της ΑΕΠΣ Αρίς για την Άμιλλα που επιστρέφει σε «τροχιά» τίτλου

0
550

Το απόγευμα του Σαββάτου (06/11) η ομάδα νεανίδων της ΓΕΑ Άμιλλας 2000 κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας την ΑΕΠΣ Αρίς για το αντίστοιχο πρωτάθλημα με μοναδικό στόχο τη νίκη. Για την Αρκαδική δεν υπήρχαν περιθώρια απέναντι στην αήττητη ομάδα της Καλαμάτας για ήττα αφού ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα έφερνε «αγκαλιά» με το φετινό πρωτάθλημα τη Μεσσηνιακή ομάδα.

Τελικά η ομάδα της Τρίπολης που αγωνίστηκε με πολύ πάθος και ισχυρό κίνητρο για την κατάκτηση της νίκης, εκμεταλλεύτηκε και τις ουσιαστικές απουσίες της ΑΕΠΣ Αρίς και «κυριάρχησε» στην αναμέτρηση επικρατώντας με σκορ 35-76. Σε ότι αφορά την αναμέτρηση η ΓΕΑ Άμιλλα ασκώντας πίεση από το ξεκίνημα πήρε διαφορά από το α’ δεκάλεπτο με 10-21, για να κλείσει ουσιαστικά το α’ μέρος με μη ανατρέψιμο προβάδισμα με 17-40. Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο β’ ημίχρονο, με την ομάδα της Τρίπολης να αυξάνει όλο και περισσότερο τη διαφορά στο προβάδισμά της, για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης με το σκορ στο 35-76.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Τρίπολης πιάνει στην κορυφή της βαθμολογίας την ομάδα της Καλαμάτας και έχοντας καλύψει και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού περνάει στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 05/11/2022 (17:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακωνσταντόπουλος, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21 (Α’), 17-40 (Β’), 27-64 (Γ’), 35-76 (Δ’).
ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης, Ι. Παπαδόπουλος): Χρονοπούλου 4, Σουμπλή, Παυλοπούλου 2, Ποντίκη 12, Παπαδοπούλου 17(1), Μπρούμα.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη 8(1), Γιαννή 7(1), Αρχοντάκου, Πολυχρονοπούλου 2, Κοράκη 11, Κοκκώνη 6(2), Μίχαλου 22(2), Σιάμπου 5, Παπαζαφειροπούλου 15.

► Με ουσιαστικές απουσίες αγωνίστηκε η ομάδα της ΑΕΠΣ Αρίς στη συγκεκριμένη σημαντική αναμέτρηση, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι βασικές Ευτυχιάκου και Παναγιωτοπούλου. Δύο αθλήτριες οι οποίες στη νίκη της ομάδας τους στην Τρίπολη στο ματς του α’ γύρου (46-49), είχαν σημειώσει τους 34 από τους 49 πόντους του Μεσσηνιακού συλλόγου.