Εύκολη επικράτηση του Πήγασου 76-47 τον ΑΟ Κρανιδίου

0
290

Το απόγευμα του Σαββάτου (06/11) συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στην Α1 κατηγορία ΕΣΚΑΚ με τον Πήγασο Άστρους για την 4η αγωνιστική να φιλοξενεί στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Κρανιδίου. Το παιχνίδι για την ομάδα της Κυνουρίας αποδείχθηκε εύκολο, καθώς η απόδοσή της αποδείχθηκε αρκετά καλή σε επίθεση και άμυνα. Αποτέλεσμα ο Πήγασος να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ από το β’ δεκάλεπτο την οποία διατήρησε ως το φινάλε για το τελικό 76-47.

Το ίσως πιο ισορροπημένο διάστημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε η α’ περίοδος στην οποία παρ’ όλα αυτά ο Πήγασος ήταν καλύτερος επιθετικά με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-13. Η συνέχεια αποδείχθηκε αρκετά καλύτερη για τους «βυσσινί» που στη β’ περίοδο σχεδόν ότι σούταραν προς το αντίπαλο καλάθι ήταν εύστοχο. Συνολικά 28 πόντοι στην επίθεση μόνο στο β’ δεκάλεπτο δεν θα μπορούσε να αυξήσει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα για την ομάδα του Γιώργου Κοψαύτη και συγκεκριμένα στο 46-29 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η επανάληψη αποτέλεσε πολύ πιο εύκολη υπόθεση για τους «γηπεδούχους». Με λύσεις στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα η διαφορά πλέον άγγιξε μη αναστρέψιμα επίπεδα με την 3η περίοδο στο 65-35. Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πήγασο να φτάνει στην τέταρτη φετινή νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με σκορ 76-47.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Κοψαύτης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της ομάδας και αυτοί να αξιποιήσουν την ευκαιρία με καλή αγωνιστική παρουσία.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 06/11/2021 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μακάλης, Τσιραμανές.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13 (Α’), 46-29 (Β’), 65-35 (Γ’), 76-47 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΟ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 5(1), Ταβάνι 9(3), Καρράς 5, Φάκλαρης, Κοψαύτης 15(3), Αντωνάκης 6, Διαμαντόγιαννης 8, Μαυριάς 15(3), Μεσσίνης 6, Δικαίος 5.
ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ (Δριβάλλα, Καπόγιαννης): Φασίλης, Λαμπίρης 17(2), Βραχνός, Καράι 9(1), Σοφικίτης, Τόκας 3(1), Σελά 10, Μπαντζής, Στρίγκος 5, Λούζης 3.