Εύκολη επικράτηση του ΣΕΦΑ Αρκαδικού 61-78 στη Μεσσήνη επί του Πάμισου

0
422

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε με την 7η αγωνιστική και το βράδυ του Σαββάτου (18/12) ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός καλούνταν να περάσει «αλώβητος» από το κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης απέναντι στον τοπικό Πάμισο. Η ομάδα της Τρίπολης παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και συγκεντρωμένη και κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη με σκορ 61-78.

Αγωνιστικά οι παίκτες του κ. Γεωργακόπουλος παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης από την αρχή μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Κυρίως στον επιθετικό τομέα οι «κυανόλευκοι» είχαν καλή αγωνιστική συμπεριφορά, με σωστές επιλογές και εύστοχες επιθέσεις. Στο ξεκίνημα ο Αρκαδικός με τις λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα με 16-25 στο φινάλε του α’ δεκάλεπτου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για να εξασφαλιστεί και ένα προβάδισμα με διψήφιο νούμερο με το 30-43 να διαμορφώνεται στο φινάλε του α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός δεν χαλάρωσε, αλλά διατήρησε τον καλό επιθετικό κυρίως αγωνιστικό ρυθμό, με αποτέλεσμα να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα ασφαλείας στο ματς. Ένα προβάδισμα που δεν μειώθηκε σε κανένα σημείο έως το φινάλε (46-63 στο φινάλε της γ’ περιόδου και 61-78 το τελικό αποτέλεσμα).

Για τον Αρκαδικό αρκετοί παίκτες έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα με τους Σωτηρόπουλο, Αγγελόπουλο, Χωματά και Χαραλαμπόπουλο να αποτελούν πρωταγωνιστές. Την ίδια ώρα η τριάδα των Ηλιόπουλου, Μουραφέτη και Αθανασόπουλου, δεν ήταν αρκετή για να κάνει πιο ανταγωνιστική την ομάδα του Πάμισου στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης | 18/12/2021 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μητσέας, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25 (Α’), 30-43 (Β’), 46-63 (Γ’), 61-78 (Δ’).
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΓΠΣ (Σταύρος Μουραφέτης): Κατιρτζόγλου, Βουτυράς 1, Κυριακίδης 9(1), Ηλιόπουλος 19, Ρούτσης, Αθανασόπουλος 15, Μπογράκος, Μουραφέτης 17(3).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Μακρής, Χωματάς 13(3), Βερβαινιώτης 3(1), Καραγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 10(1), Σωτηρόπουλος 18(3), Αγγελόπουλος 17(1), Ψυχογυιός 6, Κουτσουμπός 5(1), Τσαμακλής 2, Κουτσούγερας, Χαραλαμπόπουλος 2.