Εύκολη νίκη του Πελασγού 69-39 τον ΣΠΟΚ Ευκλή

0
449

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πελασγός ΚΟΜ φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Ευκλή. Ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε εύκολο για τους «Αρκάδες» φτάνοντας στη νίκη με σκορ 69-39.

Η ομάδα της Μεγαλόπολης είχε από την αρχή ως το τέλος τον έλεγχο της αναμέτρησης λειτουργώντας αποτελεσματικά στην άμυνα και έχοντας πολύ καλή εικόνα σε μεγάλα διαστήματα στον τομέα του σκοραρίσματος. Το προβάδισμα άρχισε να «χτίζεται» από τα πρώτα λεπτά με το α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-6. Στη συνέχεια η διάφορα κυμάνθηκε σε διψήφια νούμερα, με τον Πελασγό να έχει αρκετούς παίκτες με συνεισφορά στον επιθετικό τομέα και το σκοράρισμα.

Οι διαφορές στην επανάληψη αποδείχθηκαν μη αναστρέψιμες με τους «γηπεδούχους» τελικά να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 69-39.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 22/01/2022 (20:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουβάλης, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-6 (Α’), 36-18 (Β’), 57-29 (Γ’), 69-39 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος, Κουκουλάς 11(1), Μανιάτης, Θεοδωρόπουλος 3(1), Παναγιωτόπουλος 16, Δαλάτσης 7, Βούλγαρης, Γιαννόπουλος, Νικολόπουλος 8, Τσίρμπας 19(1), Μπουγάς 4, Κουρέτας 1.
ΣΠΟΚ ΕΥΚΛΗΣ (Ηλίας Στακιάς): Πατλάκας 4, Αγγελόπουλος 4, Φαβάτας, Διασάκος 5(1), Τσαβλής 4(1), Καράμπελας 6(1), Τσουλέας 2, Καραμπάτσος 11, Λαλάκος, Ξεροβάσιλας 3(1), Τσακαλάκος.