«Πλήρωσε» την κακή επιθετική λειτουργία στο β’ μέρος και ηττήθηκε ο Πελασγός από τον ΓΣ Μεσσήνης

0
412

Πρεμιέρα είχαμε στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και η ομάδα του Πελασγού φιλοξένησε το απόγευμα του Σαββάτου (30/10) στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης την αρκετά ανταγωνιστική φέτος ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης. Μετά από ένα ματς ισορροπημένο στο α’ μέρος οι «φιλοξενούμενοι» πήραν προβάδισμα στην επανάληψη και έφτασαν στην επικράτηση με 38-53.

Το α’ ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το παιχνίδι. Το ματς έκλεισε στα μισά του στο 24-27, αλλά στην επανάληψη ο Πελασγός σ’ ένα κακό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο, περιορίστηκε μόλις στους τρεις πόντους στο επί μέρους 3-17 που αποτέλεσε καθοριστική εξέλιξη για την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Με προβάδισμα 14 πόντους η ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης είχε πλέον τον τρόπο και την αγωνιστική ηρεμία να διαχειριστεί σωστά το τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας στην επικράτηση με 38-53.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 30/10/2021 (13:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακετέα, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17 (Α’), 24-27 (Β’), 27-44 (Γ’), 38-53 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Τσούτσουρας 6, Μακρής, Θεοδωρόπουλος 2, Κερκεμέζος 6, Παπαδόπουλος 4, Δαλάτσης, Βούλγαρης 1, Νικολόπουλος 5, Τσίρμπας 12(2), Μπουγάς 2, Κουρέτας.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 7(1), Δελφάκης 3, Πολυζωγόπουλος 15(3), Μπακογιάννης 11, Μεϊμετέας 5(1), Καραμπάγιας, Χαραλαμπόπουλος 5(1), Μανωλάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος 2, Μιχαλόπουλος 3.