Σημαντικός βαθμός στη Σπάρτη για τον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης

0
385

Τι πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ΕΣΠΕΠ γυναικών συνεχίστηκε την Κυριακή (12/12) και σε ότι αφορά τον Β’ όμιλο η ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης κλήθηκε να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του Σπαρτιατικού στη Λακωνική πρωτεύουσα σ’ ένα απαιτητικό ματς. Η Αρκαδική ομάδα ήθελε να διεκδικήσει πέρα από την καλή εμφάνιση και ένα θετικό αποτέλεσμα και παραλίγο να τα καταφέρει. Παρ’ όλα αυτά μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ η ομάδα της Σπάρτης επικράτησε με 3-2, αλλά ο ΑΣΠΕΤ έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό από το συγκεκριμένο ντέρμπι.

Αγωνιστικά ο Σπαρτιατικός ΓΣ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στα σετ κερδίζοντας το 1ο σετ με 25-20. Η απάντηση ήταν ουσιαστική για τον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης που στο 2ο και 3ο σετ με εξαιρετικό βόλεϊ έφερε πάνω-κάτω το ματς. Κέρδισε 14-25 το 2ο σετ με εντυπωσιακή απόδοση, καθώς και το 3ο σετ με 19-25 παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με 1-2 στα σετ.

Κάπου εκεί οι «γηπεδούχες» αντέδρασαν, κατάφεραν να ανεβάσουν με τη σειρά τους ρυθμούς, να βρουν πολύτιμους πόντους, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 2-2 τα σετ με 25-19 και κερδίζοντας στη διαδικασία του τάι-μπρέικ με 15-10, έχοντας και τη συμπαράσταση της εξέδρας που στα τελευταία δύο σετ «αφυπνίστηκε» προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα της να μην χάσει το ματς.

Σε κάθε περίπτωση ο ΑΣΠΕΤ ήταν ανταγωνιστικός απέναντι σε μια ομάδα που έχει μία ήττα στο πρωτάθλημα και αυτή εκτός έδρας, καταφέρνοντας να φύγει με έναν πολύτιμο βαθμό.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 12/12/2021 (18:00).
ΣΕΤ: 25-20 (1ο | 27’), 14-25 (2ο | 22’), 19-25 (3ο | 27’), 25-19 (4ο | 27’), 15-10 (5ο | 15’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ/ΥΠΕΥΘ. ΑΓΩΝΑ: Κανελλίδης, Μπόμπας, Σοφου.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Κ. Σταυρόπουλος): Καπετάνιου, Τσιγκάνε, Βάρλα, Ρηγάκου, Καπετανέα, Πετράκου, Κάκκα, Πλειώτα, Καρούνου, Μελά.
ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Κόλεβα, Νικητοπούλου, Σενγκέργκη, Σιάννα, Μητσοπούλου, Ζάβου, Σούντρη, Σωτηροπούλου, Τσιαμούλη, Χρονοπούλου Β.