11162018Παρ

Προβλημάτισε ο Αστέρας και στα Τρίκαλα στο τελείωμα των φάσεων…

ASTERAS SCORE 01

Σίγουρα ο στόχοςεπετεύχθη για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της Τετάρτης στα Τρίκαλα. Κατάφερε με σκορ 0-1 να φτάσει στη δεύτερη νίκη του στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος και κάπως έτσι κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στη φάση των «16» του θεσμού.

Αν εξαιρέσουμε ένα διάστημα στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης οι «Αρκάδες» απέναντι στα Τρίκαλα κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και σε κάποιες περιπτώσεις κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα ωστόσο η ομάδα προβλημάτισε για ακόμη ένα ματς ως προς την μη αποτελεσματικότητά της να τελειώσει εύστοχα τις φάσεις που δημιούργησε. Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να δημιουργήσει 20 τελικές (μόλις 3 ο αντίπαλος), αλλά μόλις μία κατέληξε στα δίχτυα του Ταΐρη.

Μπορεί η ομάδα των Τρικάλων να μην απείλησε ιδιαίτερα αλλά θα μπορούσε για παράδειγμα στο φινάλε το σουτ του Σταματάκου να καταλήξει από το πουθενά στα δίχτυα των «Αρκάδων» και να μιλάμε στη συνέχεια για «τζάμπα» ισοπαλία. Σίγουρα αναγνωρίζεται η προσπάθεια που καταβάλουν οι παίκτες της του Αστέρα με στόχο η ομάδα να ανακάμψει βαθμολογικά στο πρωτάθλημα αλλά και να γίνει πιο αποτελεσματικός, αλλά όσον αφορά τα τελειώματα των φάσεων η ομάδα πρέπει να βρει τρόπους βελτίωσης.