12122018Τετ

Νίκη στην πρεμιέρα για Κύμη και Καστρίτη 89-93 επί Πανιωνίου!

KASTRITIS KYMI OCT06 01

Πρεμιέρα είχαμε στο πρωτάθλημα της BasketLeagueτο Σαββατοκύριακο με την ομάδα της Κύμης να αγωνίζεται εκτός έδρας απέναντι στον Πανιώνιο. Ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι και ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα.

Η Κύμη καλύτερη στις λεπτομέρειες επικράτησε στην Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου (93-89) και μπήκε με το... δεξί στην 27η Betshop Basket League. «Κλειδί» για τη νίκη της ομάδας της Εύβοιας ήταν η αντίδραση της όταν στο 24’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (57-50). Η Κύμη με σερί 13-0 στο επόμενο πεντάλεπτο ανέκτησε το προβάδισμα (63-57) και το κράτησε έως το τέλος σε ένα πολύ παραγωγικό ματς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντίβον Ουάσινγκτον με 22 πόντους με 4/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Μάνι Ουμπίλα, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα και πήρε 5 ριμπάουντ. Οι Ντέβιον Μπέρι (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Νίκος Δίπλαρος (15 πόντοι και 7 ασίστ) προσπάθησαν περισσότερο για τους γηπεδούχους.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα τους (22-20). Η Κύμη, ωστόσο, μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με δύο καλάθια του Ουμπίλα, προσπέρασε με 31-25, με 6’ και 33’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος, ωστόσο, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Κύμη μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (44-43), ύστερα από καλάθι του Ουμπίλα στην εκπνοή.

KASTRITIS KYMI OCT06 02

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Τζίμι Τέιλορ ξέφυγαν με 57-50, στο 25’. Η αντίδραση της ομάδας της Εύβοιας ήταν άμεση. Η Κύμη απάντησε με σερί 13-0 και με 46’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με 63-57. Το σερί των φιλοξενούμενων ήταν υπόθεση του Ντιβόν Ουάσινγκτον, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 13 πόντους της ομάδας της Εύβοιας σε αυτό το διάστημα.

Με τον Ουάσινγκτον να συνεχίζει να είναι... συνδεδεμένος με το καλάθι, η Κύμη προηγήθηκε και με 8 πόντους (69-61) ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης και 2’ και 38’’ πριν το τέλος της συνάντησης μείωσε στον πόντο (81-80) με καλάθι του Μπέρι. Η ομάδας της Εύβοιας, ωστόσο, έμεινε ψύχραιμη και με επιμέρους σκορ 5-1 με δύο καλάθια των Ρόντρικ Καμφόρ, Σταύρου Τουτζιαράκη, ξέφυγε με 86-81 με 1’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη του ματς και έφτασε στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 15(1), Μπέρι 19, Τέιλορ 12, Χάρις 8(2), Σίνγκλερ 16(2), Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Μπράουν 8 (2), Χουγκάζ 1, Τζονς 6.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 12(2), Χόρτον 9, Σαγκς 8Κάμφορ 11(1), Γουάσινγκτον 23 (4), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 9, Γερομιχαλός, Ουμπίλα 15(3).

ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ: ESAKE.GR

ΦΩΤΟ: KYMH KAE | INTIME.GR