11162018Παρ

Δικό του παιχνίδι στις λεπτομέρειες έχασε ο Πολύβιος στο ντέρμπι με Ακάδημο

POLYVIOS 01

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το βράδυ της Δευτέρας σ’ ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ακάδημος υποδέχθηκε τον Πολύβιο στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας. Μια αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο από τις αήττητες ομάδες σ’ αυτό το ξεκίνημα της σεζόν. Αγωνιστικά ο Πολύβιος αν και ιδιαίτερα ανταγωνιστικός με προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού στο φινάλε λόγω κάποιων κακών επιλογών ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 50-49.

Στο ξεκίνημα του ματς ο Πολύβιος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα με αποτέλεσμα να προηγηθεί στην α’ περίοδο με σκορ 4-12 στηριζόμενος και στην καλή αμυντική λειτουργία του. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» στηριζόμενοι στην άμυνά τους κατάφεραν να διατηρούνται μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο 16-24.

Στην επανάληψη ο Πολύβιος αποδείχθηκε εξίσου καλός και αποτελεσματικός. Κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο περιορίζοντας επιθετικά τον Ακάδημο. Χαρακτηριστικό ότι αντί η διαφορά να μειωθεί ο Πολύβιος στο φινάλε της γ’ περιόδου προηγήθηκε με +14 πόντους (23-37). Στο φινάλε ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν δραματικά. Ο Πολύβιος έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα με τους «γηπεδούχους» να πιέζουν για να γυρίσουν το ματς, με αποτέλεσμα να δεχθούν περισσότερους πόντους (27 συνολικά), απ’ όσους είχαν δεχθεί στις τρεις πρώτες περιόδους (23π.)! Το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε ντέρμπι και ο Ακάδημος που είχε το μομέντουμ έφτασε τελικά στην επικράτηση με σκορ 50-49.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 05/11/2018 (20:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ξηρόκωστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-12 (Α’), 16-24 (Β’), 23-37 (Γ’), 50-49 (Δ’).

ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΑΠΣ (Ροζακέας Γ., Ψυχογιός Σπ.): Ζύμπας, Κυριακίδης, Μωράκης, Μπόμπολης 8(1), Κριμιλής 8, Γιαννακέας-Πατριαρχέας, Διαμαντόπουλος 14(1), Καραγγελής 7(1), Σπαντιδέας, Σκοπέτος 11(2), Παπαδέας 2, Μασουρίδης.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Αργύρης Τσώνης): Σπύρου 1, Ανδριόπουλος, Φραγγέας 7, Τρυφωνόπουλος 8(1), Κωστάπαππας 8(2), Ραυτόγιαννης, Βούλγαρης 14, Λαζαρακόπουλος 4, Σιαμπάνης, Απέργης 7.