11162018Παρ

Ήττα στους Μολάους επί του Κάστρου για τον Πελασγό

BASKETBALL 007

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας η ομάδα του Πελασγού φιλοξενήθηκε από το ανταγωνιστικό φέτος Κάστρο Μονεμβασιάς. Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι τόσο όσο χρειαζόταν για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 67-62.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ με το 15-15 να αποτελεί το σκορ του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια η ομάδα του Κάστρου ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να «χτίσει» ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με το ημίχρονο στο 41-35.

Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοπορία και παρ’ ότι ουσιαστικά δεν ξέφυγαν ουσιαστικά σε κανένα χρονικό σημείο στο ματς, δεν επέτρεψαν στον Πελασγό να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση. Οι «Λάκωνες» έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 67-62.

Για την ομάδα του Κάστρου ξεχώρισαν οι Σταθάκος, Πετάς και Παπαδάκος οι οποίοι σημείωσαν τους 58 από τους 67 πόντους, ενώ για τον Πελασγό οι Αλεξάκης και Τσίρμπας «τράβηξαν» επιθετικά την ομάδα της Μεγαλόπολης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μολάων | 05/11/2018 (19:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Γαλάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15 (Α’), 41-35 (Β’), 57-48 (Γ’), 67-62 (Δ’).

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (Σαραντάκος): Ιατρόπουλος, Σαραντάκος, Σκάγκος, Μανιατάκος 7, Παπαδάκος 17(2), Μελέτης, Μπιράκος 2, Πετράς 16(1), Ζώταλης, Σταθάκος 28(1).

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Τσατσουλής, Μανιάτη): Αλεξάκης 26(2), Χρανιώτης, Μπουζαλάς 2, Αριδάς 2, Στράγκας, Δαλάτσης 2, Κερκεμέζος 3(1), Αγγελόπουλος 10, Κουρέτας, Τσίρμπας 15(2), Κουρέτας 2, Τσιντώνης.