12112018Τρι

Πάνας Κανδήλας - ΑΓΟΝΓ Λάκωνας 57-49 (+φωτό, vid)

PANAS AGONG LAKONAS NOV17 01

Το απόγευμα του Σαββάτου 17/11 πραγματοποιήθηκε ουσιαστικά η πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του Πάνα είχε τη δική της πρεμιέρα απέναντι στην ομάδα του ΑΓΟΝΓ Λάκωνα, σ’ ένα ανταγωνιστικό ντέρμπι στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν να ξεκινήσουν με το δεξί της επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Πάνα αποδείχθηκε ανταγωνιστική ουσιαστικά στο β’ ημίχρονο και με λύσεις στην επίθεση αλλά και πολύ καλή άμυνα, κατάφερε τελικά να κερδίσει με σκορ 57-49 του αντιπάλου της. Μια νίκη η οποία κρίνεται πολύ σημαντική, αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι οι «Αρκάδες» θέλουν φέτος η ομάδα να πραγματοποιήσει μια ανταγωνιστική πορεία.

Κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «Λάκωνες» να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στηριζόμενη στην αποτελεσματικότητά τους στο σκοράρισμα προηγήθηκαν με σκορ 2-10 στα 07’07. Τα πρώτα λεπτά βρήκαν άστοχο και νευρικό τον Πάνα στην επίθεση με αποτέλεσμα να διατηρηθούν αρκετά χαμηλά στο σκορ. Στο 4-10 το σκορ στα 06’20 και στο 7-16 λίγο αργότερα στα 01’20. Ένα τρίποντο στο φινάλε από τον Ρεκουνιώτη προσπάθησε να «σπρώξει» ψυχολογικά την ομάδα του στη συνέχεια βγάζοντας αντίδραση στο κακό ξεκίνημα και το 10-16 του α’ δεκαλέπτου.

Ισορροπημένη η συνέχεια…

Στη συνέχεια οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν κυρίως λύσεις στο σκοράρισμα, κάτι που κατάφεραν σε τέτοιο βαθμό ώστε να ισορροπήσουν την αναμέτρηση. Για να συμβεί αυτό όμως χρειάστηκαν και οι ανεβασμένοι ρυθμοί στην άμυνα με αποτέλεσμα η ομάδα του Γυθείου στην β’ περίοδο να περιοριστούν μόλις στους 6 πόντους!

Οι «γηπεδούχοι» έδειξαν πάθος και διάθεση και κυνηγούσαν κάθε χαμένη φάση. Χαρακτηριστικό το κλέψιμο του Παύλου Χαραλαμπόπουλου στο φινάλε του ημιχρόνου σε κατέβασμα των «φιλοξενούμενων» και λέι-απ το οποίος έδωσε για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα στους «πορτοκαλί»!

Αντιστροφή της «εικόνας» του ματς στην επανάληψη…

Με τη συγκεκριμένη διάθεση και προσπάθεια στο φινάλε του α’ μέρους ο Πάνας ξεκίνησε και το β’ μέρος, βελτίωσε το περιφερειακό του σουτ και βρήκε σαφώς περισσότερες λύσεις μέσα από σωστές επιλογές και ωραία κυκλοφορία της μπάλας. Στο 27-24 το σκορ στα 06’47 και στο 33-28 στα 04’25 της γ’ περιόδου.

Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» με δικό τους ξέσπασμα και διαδοχικούς πόντους κατάφεραν να αντιδράσουν δημιουργώντας μια πιο ουσιαστική διαφορά στο ματς με το 40-28 στα 02’23. Η ομάδα της Λακωνίας προσπάθησε με άμυνα ζώνης να «κομπλάρει» επιθετικά τους παίκτες του Πάνα, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα με το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 43-32.

Το «αφεντικό» οι «γηπεδούχοι» στο φινάλε…

Στο φινάλε οι «Αρκάδες» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και έχοντας ρυθμό στην επίθεση αλλά και διάθεση στο αμυντικό κομμάτι κατάφεραν να κρατηθούν σε απόσταση ασφαλείας. Μοναδική ίσως «παραφωνία» το γεγονός ότι οι παίκτες του Πάνα κάποια στιγμή «χαλάρωσαν» με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους 9 πόντους από μια διαφορά ακόμη και 16 πόντων, χωρίς όμως συνέχεια. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο και τον Πάνα να ξεκινάει θετικό τα πρωτάθλημα με νίκη 57-49.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 17/11/2018 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16 (Α’), 23-22 (Β’), 43-32 (Γ’), 57-49 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Μάλλιος, Παπανικολάου): Προκόπος 18(4), Καλαντζής 6, Τριανταφυλλόπουλος 2, Σταθόπουλος, Μπάρλας 2, Χαραλαμπόπουλος 7, Κωνσταντόπουλος 5, Γεωργούσης 6, Χριστικάκος, Μάζης, Σάββας 2, Ρεκουνιώτης 9(1).

ΑΓΟΝΓ ΛΑΚΩΝΑΣ (Πρόκος, Κουρσαράκος): Αποστολάκος 4(1), Μπουζέτος 11, Μπιρμπάκος 2, Μπαγιώκος 2, Κουράκος 8, Κυριακουλάκος 9, Κουρσαράκος 8(1), Λαμπούκης, Παναγιωταράκος, Φραγκιάς 5(1).

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG