01222019Τρι

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - Σύλλογος Δρομέων 27-61 (+φωτό, vid)

ARKADIKOS DROMEIS JAN05 01

Κανονικά αγωνιστική δράση ήταν προγραμματισμένη για την Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ αυτές τις ημέρες και στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος το απόγευμα του Σαββάτου 5 Ιανουαρίου διεξήχθη το Τριπολίτικο ματς ανάμεσα στην ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και το Σύλλογο Δρομέων. Μια αναμέτρηση με ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ αλλά και παρ’ όλα αυτά σημαντικό παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης και για τις δύο ομάδες για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

Το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και συνέτριψε την ομάδα του Αρκαδικού με σκορ 27-61. Πέρα από τη διαφορά δυναμικότητα των δύο ομάδων και ανεξάρτητα από την απόδοση των «κυανοκιτρίνων», η εμφάνιση των τυπικά «γηπεδούχων» ήταν κάτι παραπάνω από κακή. Για την ακρίβεια η χειρότερη μέχρι στιγμής εμφάνιση της σεζόν. Ίσως και επηρεασμένη από ένα τοπικό ντέρμπι με ένα από τα φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα, οι αρκετοί νεαροί παίκτες του ΣΕΦΑ αποδείχθηκε ότι είχαν περίσσιο άγχος σε τέτοιο βαθμό που έθεσε εκτός ματς τον Αρκαδικό από πολύ νωρίς.

Η ομάδα του ΣΕΦΑ φάνηκε να μην έχει ψυχολογία στην τελική προσπάθεια σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με πολύ κακές εκτελέσεις. Παράλληλα τα λάθη αλλά κυρίως οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, αλλά και η αδυναμία να περιοριστεί το πλήρες ρόστερ του Δρομέα, οδήγησαν σ’ αυτό το τελικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρώτη φορά σε παιχνίδι πρωταθλήματος την τρέχουσα σεζόν ο Σύλλογος Δρομέων παρατάχθηκε χωρίς απουσίες (παρόντες Καλούλης, Κοσκινάς και Μπουρής, που φέτος έχουν χάσει αρκετά παιχνίδια λόγω στράτευσης, με τον πρώτο να αγωνίζεται πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα).

Δυναμικό ξεκίνημα για Δρομείς…

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού αποδείχθηκε αρκετά δυνατό για τους Δρομείς που ναι μεν ξεκίνησαν δυνατά σε επίθεση και άμυνα, αλλά δεν κράτησαν για πολύ ώρα υψηλούς ρυθμούς στο παρκέ. Την ίδια ώρα η ομάδα του Αρκαδικού παρουσιάστηκε στο ξεκίνημα πολύ κακή επιθετικά. Έλλειψη πάθους και ψυχολογίας στην τελική προσπάθεια, κράτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός πεδιάς την ομάδα μόλις στους τέσσερις πόντους. Στο 2-7 το σκορ στα 05’44 και στο 2-14 στα 03’22, για να κλείσει η περίοδο με 4-14.

Αν ανάλογη συνέχεια…

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ανάλογα, καθώς οι παίκτες του Ηλία Μπαλή κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο χωρίς μεγάλη πίεση στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του ΣΕΦΑ αντιμετώπιζε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα με μεγάλη αστοχία, αλλά και εμφανές πρόβλημα λόγω της έλλειψης ψηλών που θα μπορούσαν να εξισορροπήσουν λίγο την κατάσταση στο παρκέ. Οι τυπικά «γηπεδούχοι» σκόραραν εξαιρετικά δύσκολα μέσα από τη ρακέτα και σε συνδυασμό με την πολύ μεγάλη αστοχία, αποτυπώθηκε η εικόνα της ομάδας στην επίθεση στο τελικό σκορ.

Στο 6-21 το σκορ στα 04’39 και στο 11-28 στα μισά της συνάντησης οδηγούσαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με εντελώς διαφορετικά συναισθήματα.

Τυπική διαδικασία το β’ μέρος…

Βάσει της εικόνας του α’ ημιχρόνου το παιχνίδι είχε χάσει κάθε σκοπιμότητα και ενδιαφέρον ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Η νίκη είχε αποδέκτη και το ματς πλέον εξελίχθηκε σε πιο ελεύθερο ρόλο κυρίως για τους Δρομείς. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να παίξει λίγο πιο συγκεντρωμένα και με μεγαλύτερη ηρεμία και αυτοπεποίθηση, αλλά δεν τον βοήθησαν τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και στην επανάληψη. Στο 13-35 το σκορ στα 06’55 και στο 15-40 στα 03’08, κλείνοντας η τρίτη περίοδο με το σκορ στο 17-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη διακύμανση, με τη διαφορά να αυξάνεται σταδιακά όλο και περισσότερο. Στο 18-51 στα 09’13 στο 25-57 στα 03’38, για να κλείσει το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 27-61.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 05/01/2019 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 200-250.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Παναγάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-14 (Α’), 11-28 (Β’), 17-48 (Γ’), 27-61 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς 4, Κουλουράς 2, Αλεξόπουλος, Παππάς 5, Σωτηρόπουλος 7(1), Καψιώτης, Τσιράκης 2, Μικρός 5, Γκέκας, Κουτσουμπός 2, Συρεγγέλας - Αθανασιάδης, Νικολαΐδης.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος, Αϊβαλής 2, Καλούλης 6(1), Χρονόπουλος 3, Παναγιώτου, Μεϊμετέας 6, Σακελλαράκος 18(2), Σινανάι 5(1), Κοσκινάς 8(2), Μπουρής 3(1), Καρλής 8, Κουτσούγερας 2.