01222019Τρι

Πάνας Κανδήλας - ΑΕ Σπάρτης 57-40 (+φωτό, vid)

PANAS AE SPARTIS JAN05 01

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 τοπικής κατηγορίας είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου 5 Ιανουαρίου και η ομάδα του Πάνα Κανδήλας καλούνταν να αντιμετωπίσει στην Τρίπολη την ομάδα της ΑΕ Σπάρτης. Ένα δυνατό παιχνίδι με βαθμολογικό με ενδιαφέρον και κίνητρο για τη νίκη, πόσο μάλλον για την Αρκαδική ομάδα που προερχόταν από μια κακή εκτός έδρας εμφάνιση την προηγούμενη αγωνιστική.

Αγωνιστικά η ομάδα του Πάνα αποδείχθηκε καλύτερη στο συγκεκριμένο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική, έχοντας τόσο το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης αλλά και την κυριαρχία στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα την δημιουργία μιας ουσιαστικής διαφοράς και εν τέλει της νίκης με σκορ 57-40 και κάπως έτσι οι «πορτοκαλί» επιστρέφουν με δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στις νίκες στο πρωτάθλημα. Δύο βαθμούς μάλιστα απέναντι στην μέχρι πρότινος πρωτοπόρο και αήττητη στον 2ο όμιλο Αρκαδίας - Λακωνίας, ΑΕ Σπάρτης!

Μοιρασμένο α’ ημίχρονο…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ για τον Πάνα, με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Στο 7-4 το σκορ στα 05’34 και στο 7-8 στα 03’41, με τους «φιλοξενούμενους» να αντιδρούν και να παίρνουν προβάδισμα. Το φινάλε της πρώτης περιόδου ωστόσο αποδείχθηκε αρκετά αποτελεσματικό για τους «γηπεδούχους» που κατάφεραν να βρουν εύστοχες επιλογές και με σερί 9-0 να ξεφεύγουν με 16-8 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το κλείσιμο του δεκαλέπτου βρήκε τον Πάνα μπροστά με 16-10.

Στη συνέχεια η ομάδα της Κανδήλας με καλή απόδοση κατάφερε να ξεφύγει με 20-10 στα 08’45, με την απάντηση να έρχεται από την ΑΕΣ με δύο διαδοχικά καλάθια για το 20-14. Οι παίκτες του κ. Μπεμπέτσου συνέχισαν την αντεπίθεση και κατάφεραν σταδιακά να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με το 22-20 στα 03’09 και ένα επί μέρους σκορ 2-10. Τελικά με μοιρασμένη εικόνα το φινάλε του α’ μέρους διαμόρφωσε το σκορ στο 26-25. Σίγουρα ο Πάνας στο β’ δεκάλεπτο θα μπορούσε να είχε αποφύγει κάποια καλάθια από την ΑΕΣ, γεγονός που θα του επέτρεπε να πάει στα αποδυτήρια με καλύτερο προβάδισμα.

Ελαφρύ προβάδισμα και στην επανάληψη για τον Πάνα…

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ομάδα του Πάνα συνέχισε εύκολα ή δύσκολα να διατηρεί το καλό προβάδισμα στο σκορ. Στο 32-25 το σκορ στα 07’40 και στο 34-28 λίγο αργότερα στα 06’08. Οι «γηπεδούχοι» μπορεί να μην κατάφερναν να ξεφύγουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πέρα από το 20-10 στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, αλλά παράλληλα όμως με κρίσιμα καλάθια διατηρούν το σταθερό προβάδισμα στο ματς, διατηρούμενοι σε τροχιά νίκης. Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 42-37.

Το ξέσπασμα του δ’ δεκαλέπτου…

Στην τελευταία περίοδο ο Πάνας μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ, συνδυάζοντας την καλή άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ σε συνδυασμό με διαδοχικούς εύστοχους πόντους. Έτσι στα 09’10 η Αρκαδική ομάδα προηγούνταν με 44-37 και στα 05’42 με 49-40 μετά από μεγάλο τρίποντο του Προκόπου. Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά στο σκορ με 51-40 στα 03’28 και 57-40 στο φινάλε της αναμέτρησης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 05/01/2019 (16:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 40-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Παναγάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10 (Α’), 26-25 (Β’), 42-37 (Γ’), 57-40 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 11(3), Σελίμης 3(1), Σταθόπουλος 6, Μπάρλας 4, Χαραλαμπόπουλος 9, Κωνσταντόπουλος 3, Γεωργούσης 10, Μάζης, Σάββας, Ρεκουνιώτης 11.

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ (Παντελής Μπεμπέτσος): Μιχαλόπουλος 9(2), Κατσίφης, Μαρκάκος 6, Τσαγκαρούλης 2, Ροϊνός, Μαλαβάζος, Αργυρόπουλος 2, Λυμπεράκος 12, Τσούσης, Σελίμος 9.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG