01222019Τρι

Σύλλογος Δρομέων - ΣΕΦΑ Αρκαδικός [ΠΑΙΔ] 63-62 (+φωτό, vid)

DROMEIS ARKADIKOS PAIDES JAN13 01

Στα πλαίσια της Β’ φάσης του παιδικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στα γήπεδα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα του Σαββάτου. Μετ’ εμποδίων στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση του Συλλόγου Δρομέων με τον ΣΕΦΑ Αρκαδικού για την 4η αγωνιστική, καθώς λόγω των αντίξοων καιρικών συνθηκών και της πολύ έντονης χιονόπτωσης οι διαιτητές από την Καλαμάτα καθυστέρησαν να φτάσουν στην Τρίπολη κατά 45 λεπτά.

Το παιχνίδι που αν και κανονικά θα έπρεπε να είχε αναβληθεί εξ’ αρχής, εξελίχθηκε σε πραγματικά ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αναδεικνύοντας νικητές τους «κυανοκίτρινους» με σκορ 63-62. Αποτέλεσμα που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο δρόμο προς το φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μια αναμέτρηση που ο Αρκαδικός αποδείχθηκε ανταγωνιστικός και μάλιστα περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έφτασε να προηγείται στο σκορ με 50-57, αλλά λάθη στη συνέχεια και κακή αντίδραση άλλαξαν τα δεδομένα με αποτέλεσμα την πολύ δύσκολη επικράτηση των Δρομέων.

Ντέρμπι με το «καλημέρα»…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες που από την αρχή να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η ομάδα του ΣΕΦΑ πάντως ήταν αυτή που πατούσε λίγο καλύτερο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα με 4-9 στα 05’30. Στη συνέχεια οι Δρομείς αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 12-11 στα 02’45, σ’ ένα ματς με σημαντικές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα.

Ο Αρκαδικός ανεβάζοντας ρυθμούς και βρίσκοντας σημαντικές λύσεις και έξι διαδοχικούς πόντους του Αλεξόπουλος κατάφερε να ξεφύγει με 14-20, για να κλείσει το α’ μέρος με σκορ 15-20.

Στη συνέχεια του α’ μέρους οι παίκτες του Ηλία Μπαλή προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά βρέθηκαν για κάποια αγωνιστικά λεπτά να ακολουθούν στο σκορ. Στο 18-22 το σκορ στα 08’44 και στο 20-27 στα 06’08 του β’ δεκαλέπτου. Οι Δρομείς στηριζόμενοι επιθετικά στον Χατζόπουλο διατηρούνταν κοντά στο σκορ μειώνοντας μάλιστα σε 26-27 στα 04’40. Οι «τυπικά» φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με 26-30 στα 04’30, αλλά στο φινάλε ήρθε η πρωτοπορία στο σκορ για τους Δρομείς με 31-30 στα 01’58 και 34-30 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Αντιστροφή ρόλων στη συνέχεια…

Η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να διατηρεί το ένα σταθερό αλλά ισχνό προβάδισμα στο σκορ. Στο 36-34 στα 07’01, στο 40-36 στα 05’53 και στο 42-38 στα 05’10. Ο Αρκαδικός κατάφερε προσωρινά να φέρει το ματς στα ίσα στα 02’33 με 43-43, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 48-45.

Το ματς αποτέλεσε πραγματικό ντέρμπι μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες των Γεωργακόπουλου και Τσαμακλή μπήκαν πιο δυνατά στην δ’ περίοδο όπου με επί μέρους σκορ 2-12, κατάφεραν περίπου 04’00 πριν το φινάλε να προηγηθούν με σκορ 50-57! Η αγωνιστική συμπεριφορά του ΣΕΦΑ στη συνέχεια όμως δεν ήταν καλή. Λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία επέφεραν ένα 11-0 σερί για το 61-57 υπέρ των Δρομέων. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς παιζόταν στην λεπτομέρεια, με τους «κυανοκιτρίνους» τελικά να φτάνουν στη σημαντική νίκη γι’ αυτούς με σκορ 63-62

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 12/01/2019 (15:30*).

* Ο αγώνας διεξήχθη με 45 λεπτά καθυστέρηση λόγω καθυστερημένης άφιξης των διαιτητών λόγω κακοκαιρίας.

ΘΕΑΤΕΣ: 20-30.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Ξηρόκωστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20 (Α’), 34-30 (Β’), 48-45 (Γ’), 63-62 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Σελίμης 4, Καλδής 11, Μάρκος 2, Δήμου, Χατζόπουλος 32(1), Λαγομιτζής 2, Ονούτσε, Καλομοίρης, Αϊβαλής 12.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Βελισάριος Τσαμακλής): Γκέκας 6, Αλεξόπουλος 26(3), Χωματάς 6(1), Καψιώτης 11, Γαϊτανάρης, Μητρόπουλος, Νικολαΐδης 4, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 6, Κουτρουμπής 3.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG