12112018Τρι

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - Φίλιππος Βέροιας 76-75 (+φωτό, vid, stats, graph)

ARKADIKOS FILIPPOS VEROIAS 01Σχεδόν τρεις εβδομάδες μετά την έναρξη της προετοιμασίας για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού εν όψει της συμμετοχής για πέμπτη χρονιά στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα της Τρίπολης έδωσε το πρώτο φετινό επίσημο ματς στα πλαίσια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Μία αναμέτρηση η οποία αποτελούσε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Γιάννη Καστρίτη να διαπιστώσει σε τι αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η ομάδα τη δεδομένη χρονική στιγμή. Επί της ουσίας πάντως η ομάδα της Τρίπολης ύστερα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που ειδικά στο πρώτο μέρος κυριάρχησαν οι επιθέσεις, κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 76-75. Μία αναμέτρηση που χάρη σε κάποιες λάθος επιλογές στα τελευταία λεπτά από πλευράς «γηπεδούχων» οδήγησε το ματς σε συναρπαστικό φινάλε.

Το σίγουρο είναι ότι ακόμη ο Αρκαδικός παρουσιάζει πολλές αδυναμίες στο παιχνίδι του, ενώ παράλληλα έχει και αρκετά κενά στο ρόστερ που καλείται η ομάδα να καλύψει τις αμέσως επόμενες ημέρες. Από την άλλη ο Αρκαδικός έδειξε ότι μπορεί να είναι και φέτος ανταγωνιστικός, αν κρίνουμε ότι παρ’ ότι ανέτοιμη η ομάδα είχε αρκετά καλά διαστήματα και έδειξε κάποια καλά αγωνιστικά στοιχεία τα οποία μπορεί να αποδειχθούν σημαντικά στη διάρκεια της χρονιάς.

Το τελικό αποτέλεσμα και η πρόκριση στη Β’ φάση για τον Αρκαδικό λίγο απασχολεί τους ανθρώπους του συλλόγου και το προπονητικό τιμ. Ωστόσο δίνει τη δυνατότητα για ακόμη ένα πολύ δυνατό τεστ στα πλαίσια της επόμενης φάσης του Κυπέλλου το προσεχές Σάββατο και πάλι απέναντι στην ομάδα του Πανελευσινιακο.

Η παρουσία του κόσμου ήταν σ’ αυτό το πρώτο φετινό ματς της χρονιάς σημαντική και βοήθησε την ομάδα να φτάσει σ’ αυτή τη νίκη, ενώ όπως προαναφέρθηκε του δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθήσει σε μία εβδομάδα ακόμη ένα σημαντικό ματς, αυτή τη φορά απέναντι σε αντίπαλο από την Α1 Εθνική κατηγορία.

Καλό ξεκίνημα για τους «κυανόλευκους»…

Είναι γεγονός ότι οι φίλοι του ΣΕΦΑ ίσως να μην περίμεναν τόσο καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν με πάθος στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν το ρυθμό τους στο ματς, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την αμυντική ολιγωρία σε αρκετές περιπτώσεις του αντιπάλου. Η ομάδα του Αρκαδικού στα 07’01 βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 10-2. Σ’ ένα διάστημα που επιθετικά η ομάδα του Φίλιππου αναλώθηκε σε κάποιες άστοχες επιλογές από την περιφέρεια. Το προβάδισμα η ομάδα της Τρίπολης διατηρήσε και στη συνέχεια με το σκορ στο 14-6 στα 04’50. Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να βρει λύσεις είτε με κάποια περιφερειακά σουτ, είτε με γρήγορες επιθέσεις και διεισδύσεις προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ αμυντικά προσπαθούσε να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο.

Στο πρώτο rotation όμως λόγω κούρασης κάποιων παικτών που έπρεπε να πάρουν ανάσες η ομάδα σταδιακά άρχισε να χάνει κάπως το ρυθμό της αλλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα καθώς και οι παίκτες του πάγκου βοηθούσαν όσο μπορούσαν. Το σημαντικότερο πρόβλημα για τον Αρκαδικό ήταν η άμυνα κοντά στο καλάθι εκεί όπου ο Φίλιππος φάνηκε να έχει πλεονέκτημα και κυρίως στην επίθεση να το εκμεταλλεύεται σε τέτοιο βαθμό ώστε σταδιακά να μπει στο ματς. Ένα επί μέρους σερί 2-9 μετέτρεψε το σκορ στο 16-15, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 24-22.

Ντέρμπι η β’ περίοδος…

Το παιχνίδι στη συνέχεια κύλησε όπως το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Αρκαδικός αντιμετωπίζοντας κάποια προβλήματα στους ψηλούς είδε τον Φίλιππο να βρίσκει λύσεις προς το καλάθι του, ενώ την ίδια ώρα η ομάδα της Τρίπολης στηρίχτηκε στο πιο δυνατό της τομέα που ήταν η περιφέρεια. Στο 31-30 το σκορ στα 07’20 και στο 36-36 λίγο αργότερα στα 04’34. Όλη η διάρκεια της β’ περιόδου αποτελούσε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο 36-39 ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα στα 03’52 για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 43-41 και προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Οι «γηπεδούχοι» ήταν ανταγωνιστικοί αλλά δεν έλειπαν και τα φάουλ που σε αρκετές περιπτώσεις οφείλονταν στα βαριά πόδια ακόμη από την προετοιμασία και κυρίως σε παραβάσεις σε άμυνες σε κατάσταση ένας εναντίον ενός. Σε κάθε περίπτωση και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους αδυναμίες με αποτέλεσμα να βρίσκονται κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες. Πρόβλημα αμυντικά κοντά στο καλάθι ο Αρκαδικός, και στην περιφέρεια η ομάδα του Φίλιππου.

{youtube width="555" height="312"}tWVkbKHMUr0{/youtube}

Ανεβασμένη απόδοση από τον ΣΕΦΑ στην επανάληψη…

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν καλύτερο για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού, καθώς ο Γιάννης Καστρίτης προφανώς μίλησε στους παίκτες του για το πώς μπορούν να προσαρμοστούν αμυντικά καλύτερα στο παιχνίδι του αντιπάλου και κυρίως στον περιορισμό στο σκοράρισμα των ψηλών. Το ξεκίνημα του Αρκαδικού ήταν εξίσου καλό με αυτό του παιχνιδιού και γρήγορα η ομάδα βρέθηκε μπροστά με 49-41 στα 08’48 του Γ’ δεκαλέπτου. Στο 53-45 λίγο αργότερα και στο 56-50 στα 06’20 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Αρκαδικός έδειχνε στην επανάληψη να προσαρμόζεται καλύτερα αμυντικά και να λειτουργούν πιο αποτελεσματικά οι βοήθειες των παικτών πάνω στους ψηλούς που ειδικά στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης δεν σκόραραν με την ίδιο ευκολία όσο στην υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού. Εντωμεταξύ οι λύσεις από την περιφέρεια συνέχισαν να διατηρούν σε τροχιά οδηγού τους «Αρκάδες» που έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 67-56.

Το προβάδισμα και το συναρπαστικό φινάλε…

Η τέταρτη περίοδο στη μεγαλύτερή της διάρκεια ήταν ανάλογη της τρίτης περιόδου με τον Αρκαδικό να βρίσκει λύσεις και να διατηρεί το προβάδισμα 6-10 πόντων στο ματς. Ο Αρκαδικός σ’ αυτό το διάστημα έπαιξε καλή άμυνα, κατάφερε να ελέγξει σε ικανοποιητικό βαθμό τα ριμπάουντ και συνεχίζει με λύσεις στην επίθεση να έχει το προβάδισμα. Στα 02’53 ωστόσο η πίεση του αντιπάλου και κάποια συνεχόμενα λάθη δίνουν την ευκαιρία στην ομάδα της Βέροιας να μειώσει σε 74-68 και τον Καστρίτη να ζητάει τάιμ-άουτ.

Ωστόσο στα τελευταία λεπτά κάτι η κόπωση και κάτι η αυξημένη πίεση του Φίλιππου που ήθελε να αντιδράσει στο φινάλε, επέφεραν και άστοχες αλλά και λανθασμένες επιλογές που κράτησαν τον Αρκαδικό ουσιαστικά χωρίς πόντο στα τελευταία 02’31 του παιχνιδιού. Στα 02’04 ο Σιζόπουλος με τρίποντο κάνει το 76-71 και στα 01’14 ο Κούρτης βάζει «φωτιά» στο παιχνίδι με νέο σουτ τριών πόντων. Χαμένη και η επόμενη επίθεση για τον Αρκαδικό με τον Κούρτη να κερδίζει το φάουλ, να έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά να ευστοχεί μόνο στη δεύτερη βολή. Με 00’28’’ να απομένουν ο Αρκαδικός εκδηλώνει ολόκληρη επίθεση με τον Πόπαντιτς να αναλαμβάνει την επίθεση, λίγο πριν όμως ξεκινήσει την προσπάθειά του χάνει τον έλεγχο της μπάλας που του στερεί χρόνο και τον αναγκάζει σ’ ένα σουτ απελπισίας χωρίς αποτέλεσμα. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα και στα 00’03’’ περίπου να απομένουν οι δύο ομάδες παίρνουν διαδοχικά τρία τάιμ-άουτ και τους προπονητές να σχεδιάζουν τα πλάνα τους για την τελευταία επίθεση. Στην επαναφορά όμως ο Κούτρης που γίνεται αποδέκτης της μπάλας γλιστράει στο παρκέ και κάπου εκεί τελειώνει το ματς με τη νίκη για τον Αρκαδικό με 76-75

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΚΔ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος – Καλδίρης – Καραβίτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15 (Α’), 43-41 (Β’), 67-56 (Γ’), 76-75 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5 (1), Πίνης 6 (2), Μπουρής, Κοψαύτης 18 (2), Προδρόμου 18 (3), Πόπαντιτς 18 (3), Τζατζάς, Γιαννουλάκος 2, Πάνου 8.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 12, Ακεψιμαΐδης 10 (2), Κούρτης 12 (3), Σιζόπουλος 11 (3), Κιτσούλης 6, Κασάμπαλης 11, Μαυρογιάννης 2, Μπρόζος 9 (1), Βαρυτιμιάδης 2.