01222019Τρι

Πολύβιος Μεγαλόπολης - Σύλλογος Δρομέων 44-67 (+vid)

DROMEIS TRIPOLIS 01Πρεμιέρα για το πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το περασμένο Σάββατο και η κλήρωση είχε επιφυλάξει με το «καλημέρα» το Αρκαδικό ντέρμπι ανάμεσα στην ομάδα του Πολύβιου Μεγαλόπολης και του Συλλόγου Δρομέων. Ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΑΚΔ Μεγαλόπολης με τις δύο ομάδες να θέλουν ξεκίνημα με το δεξί στις επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο και τον Πολύβιο να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενος με σκορ 31-30. Στη συνέχεια όμως οι Δρομείς ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά στο σκορ που κράτησαν ως το τέλος φτάνοντας σε μία μεγάλη νίκη με σκορ 44-67.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αρκετά δυνατό και από τις δύο πλευρές που κατάφερναν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες και να φτάσουν στο ισόπαλο 18-18 του πρώτου ημιχρόνου. Κάτι οι καλές επιλογές σ’ αυτό το διάστημα στην επίθεση και από τις δύο πλευρές και κάτι κάποια αμυντικά λάθη εκατέρωθεν επέφεραν ένα σχετικά υψηλό σκορ στο ματς. Η συνέχεια στο παιχνίδι ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν ένα προβάδισμα στο σκορ. Γενικότερα ισορροπημένο το ματς χωρίς να λείπουν κάποιες άστοχες προσπάθειες αλλά και κάποια λάθη, δεν επέτρεπαν σε καμία ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 31-30 του πρώτου ημιχρόνου που έδειχνε ότι και η επανάληψη θα περιλαμβάνει ντέρμπι το ματς μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της τόσο στην επίθεση όπου με καλή κυκλοφορία της μπάλας κατά διαστήματα και πολύ καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια ήρθαν τα εύστοχα καλάθια κυρίως από την περιφέρεια. Παράλληλα στην άμυνα οι παίκτες του Παύλου Νόντα φρόντισαν να πιέσουν σε αρκετά διαστήματα την αντίπαλη ομάδα αποτελεσματικά και να την βγάλουν από το ρυθμό της ή ακόμη και να κλέψουν μπάλες οι οποίες επέφεραν γρήγορα εύστοχα καλάθια. Η διαφορά κάπως έτσι ήρθε για την ομάδα της Τρίπολης ήρθε εύκολα, από τη στιγμή που το επιθετικό «μπλακ-άουτ» του Πολύβιου ειδικά στην γ’ περίοδο ήταν χαρακτηριστικό (το επί μέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 3-19) και διαμόρφωσε το 34-49 ύστερα από τριάντα αγωνιστικά λεπτά.

{youtube width="555" height="312"}vxvfmt2CQ_k{/youtube}

Στη συνέχεια και στην τελευταία περίοδο οι Δρομείς έχοντας πλέον βρει αγωνιστικό ρυθμό στο ματς δεν επέτρεψαν στους «γηπεδούχους» να αντιδράσουν. Η αποτελεσματικότητα στην επίθεση συνεχίστηκε και η καλή δουλειά και πάλι στην άμυνα σε πολλές περιπτώσεις επέτρεψε στη διαφορά να αυξηθεί ακόμη περισσότερο για το τελικό 44-67 της αναμέτρησης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΑΚΔ Μεγαλόπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος – Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18 (Α’), 31-30 (Β’), 34-49 (Γ’), 44-67 (Δ’).

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Ροζακέας): Δαλατσης 2, Ανδριόπουλος 4(1), Θεοδωρόπουλος 16, Μιχαλόπουλος, Σίδερης, Γεωργακόπουλος 3(1), Κόκκοτας, Ζυγουρας 6(2), Νάνος 2, Τσιρημπας 2, Παπαδέας 9(1), Ξυπόλιτος.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Νόντας): Πετσούνης 5(1), Νταγιάντης 3, Καλούλης 11(1), Σινανάι, Φραγγέας, Πεζιρκιανίδης 14(2), Παπακώστας 2, Κακουλίδης 9(2), Αγρότης 2, Μπουρής 11(2), Κουτσούγερας 2, Ρεκουνιώτης 8.

Κάντε Like στην σελίδα του ContraEpithesi.gr στο Facebook και αποκτήστε πρόσβαση σε αποκλειστικό υλικό και άμεση ενημέρωση!
{iframe width="450" hight="21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:450px; height:21px;" allowTransparency="true"}//www.facebook.com/plugins/like.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffalexop%3Fref%3Dtn_tnmn%23%21%2Fpages%2FContra-Epithesi%2F212646592101800&send=false&layout=button_count&width=450&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&font=tahoma&height=21{/iframe}