01222019Τρι

Πήρε μπρος ο Αστέρας 0-2 στη Λιβαδειά

ASTERAS LEVADEIAKOS 01

Το πρωτάθλημα της Super League συνεχίστηκε κανονικά το τριήμερο 1-3 Δεκεμβρίου με τη διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική η οποία έβρισκε την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης να φιλοξενείται από την αντίστοιχη ομάδα του Λεβαδειακού σ’ ένα κατά γενική ομολογία σημαντικά από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι. Κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες καλούνταν να φτάσουν στη νίκη και στους τρεις βαθμούς που θα έδιναν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση το απόγευμα της Κυριακής παρ’ ότι ο Αστέρας δέχθηκε αρχικά μια πίεση από την «γηπεδούχο» ομάδα, κατάφερε να την αποκρούσει με τη δημιουργία φάσεων με τις οποίες θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, επέμεινε και στην επανάληψη εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Σαβαντογκό, βρήκε το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα φτάνοντας στην επικράτηση με σκορ 0-2.

Στο α’ ημίχρονο σ’ ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο, στη συνέχεια ο Αστέρας βελτιώνοντας την ανάπτυξή του σταδιακά κατάφερε να γίνει απειλητικός ψάχνοντας το γκολ. Είχε αρκετές τελικές είτε εντός είτε κυρίως εκτός εστίας χωρίς ωστόσο να σκοράρει, αλλά παράλληλα χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά. Στην επανάληψη ωστόσο η Αρκαδική ομάδα εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Σαβαντογκό κατάφερε να ελέγξει το ματς να απειλήσει και να φτάσει στο 0-1 στο 64’ με τον Τόνσο. Χωρίς να χάσει τη συγκέντρωσή του αμυντικά η ομάδα της Τρίπολης κράτησε στα μετόπισθεν και ευτύχησε στο φινάλε να σκοράρει και με τον Φερνάντεθ για το τελικό 0-2.

Καλός ρυθμός στο α’ μέρος…

Με τις δύο ομάδες να μην έχουν περιθώρια για άλλες βαθμολογικές απώλειες και με ισχυρό το κίνητρο της νίκης, ο ρυθμός στο παιχνίδι αποδείχθηκε καλός στο ξεκίνημα. Οι «γηπεδούχοι» πίεζαν, ο Αστέρας προσπαθούσε να απειλήσει μετά από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας και κάπως έτσι δεν άργησαν να έρθουν αρκετές τελικές προσπάθειες.

Στο 7’ ευκαιρία του Σαβαντογκό να σκοράρει με το πλασέ να μην είναι καλό. Στο 9’ μετά από κεφαλιά «ψαράκι» του Ιγκλέσιας η μπάλα δεν βρίσκει στόχο. Στο 11’ σειρά των «γηπεδούχων» να απειλήσουν όταν μετά από κακή συνεννόηση του Σαβαντογκό με τον Στανόγεβιτς να χάνεται καλή ευκαιρία για γκολ.

Στη συνέχεια ο Αστέρας άρχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις για να σκοράρει. Στο 25’ ο Μανιάς με διαγώνιο σουτ από την αντίπαλη περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει. Στο 32’ και πάλι ο ίδιος παίκτης απέναντι από τον Μάγιτς δεν μπορεί να τον νικήσει, καθώς αποκρούει τη μπάλα. Ο Αστέρας που επιμένει ψάχνει έστω και με πιο μακρινά σουτ το γκολ. Στο 34’ το σουτ του Μουνάφο φεύγει άουτ, ενώ στο 35’ του σουτ του Καλτσά αποκρούει σωτήρια ο Μπάγιτς. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος φτάνει στην ολοκλήρωσή του χωρίς τέρματα.

Πιο ουσιαστικός στην επανάληψη ο Αστέρας…

Το β’ ημίχρονο ξεκινάει με αρνητικά για το Λεβαδειακό μετά την αποβολή του Σαβαντογκό στο 50’. Μια εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας που ανέβασε ρυθμούς, κυκλοφόρησε αποτελεσματικά τη μπάλα και κατάφερε στο 64’ να σκοράρει με τον Τόνσο. Ένας παίκτης που στη μεγαλύτερη διάρκεια αποτελούσε ο συντονιστής της ανάπτυξης του Αστέρα, αλλά όταν χρειάστηκε δοκίμασε το πόδι του απειλώντας. Αυτό συνέβη στο 52’ με τον Μπάγιτς να αποκρούει σε κόρνερ, αλλά στο 64’ ήρθε το ωραίο σουτ του Τόνσο για το γκολ και το 0-1.

Στη συνέχεια οι «Αρκάδες» έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά. Αντιθέτως έψαξαν το γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη, το οποίο τελικά ήρθε στο 88’ μετά από ενέργεια του Μανιά και τελείωμα του Φερνάντεθ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς | 02/12/2018 (17:15).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Μανούχος.

ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης, Νίκος Πάγκαλος.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 64' Τόνσο, 90' Φερνάντεθ.

ΑΣΙΣΤ: 88’ Μανιάς.

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45'+2' Σαβαντογκό, 50’ Σαβαντογκό, 69' Καραχάλιος, 79' Μητρόπουλος | 20' Κώτσιρας, 55' Καλτσάς, 77' Βαλιέντε.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 50' Σαβαντογκό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Χατζηλάμπρος (55' Βήχος), Όμο, Καραχάλιος, Στανόγεβιτς (77' Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Νανζίς (72' Μητρόπουλος), Μαρκόβσκι.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (58' λ.τρ. Τσιλιανίδης), Τόνσο (90'+2' Άνχελ), Καλτσάς (81' Φερνάντεθ), Μανιάς.