01222019Τρι

Αντέδρασε στην επανάληψη στη Λάρισα και εξασφάλισε «ανοιχτό» σκορ ο Αστέρας!

AEL ASTERAS JAN09 01

Αγωνιστική δράση λόγω Κυπέλλου με την φάση των «16» και τους πρώτους αγώνες και η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης καλούνταν να αντιμετωπίσει στο AEL FC ARENA την ομάδα της Λάρισας. Μια σημαντική αναμέτρηση για τους «Αρκάδες» που στόχο είχαν την εξασφάλιση ενός θετικού αποτελέσματος το οποίο θα «άνοιγε» το δρόμο για την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Από αντίξοες καιρικές συνθήκες με πολύ κρύο και χιόνι στον αγωνιστικό χώρο το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε με σκορ 3-2, αλλά βάσει την κακής εικόνας του α’ μέρους, αντέδρασε στην επανάληψη εξασφαλίζοντας «ανοιχτό» σκορ εν’ όψει του επαναληπτικού αγώνα της Τρίπολης.

Ο Αστέρας ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ενώ στη συνέχεια παρά τη μείωσε στο σκορ οι «γηπεδούχοι» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 3-1. Στο β’ μέρος ο Αστέρας αποδείχθηκε φανερά καλύτερος, έλεγξε το παιχνίδι κυριαρχώντας, μείωσε σε 3-2 αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην ικανοποιεί τους «Αρκάδες», αλλά αποτελεί ένα ανατρέψιμο σκορ βάσει των δυνατοτήτων των «κυανοκιτρίνων» για πρόκριση!

Εντυπωσιακή ΑΕΛ στο πρώτο 25λεπτο…

Το α’ ημίχρονο ξεκίνησε με διάθεση από τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν φάσεις και να φτάσουν στο γκολ. Ένας καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά τηρουμένων των συνθηκών που επικρατούσαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες βρήκαν τελικές προσπάθειες. Στο 5’ στην πρώτη στιγμή της αναμέτρησης ο Τέλεντιτς με διαγώνιο σουτ απείλησε την αντίπαλη εστία. Στο 6’ όμως ο Τέλεντιτς μετά από ωραία ατομική ενέργεια και ολιγωρία της άμυνα του Αστέρα πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Ο Αστέρας προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει στον αγωνιστικό χώρο με ένα σουτ του Ιγκλέσιας που έφυγε ελάχιστα άουτ, αλλά και στο σουτ του Φερνάντεθ που και αυτό έφυγε επικίνδυνα άουτ. Ωστόσο το γρήγορο γκολ των «γηπεδούχων» τους έδωσε επιπλέον αγωνιστική ώθηση με αποτέλεσμα να συνεχίσουν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 18’ ο Τέλεντιτς σκοράρει εκ νέου με ατομική ενέργεια αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη οφ-σάιντ από τον βοηθό και τους «γηπεδούχους» να διαμαρτύρονται για λάθος απόφαση.

Η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στους «Θεσσαλούς» που ήταν εξίσου απειλητικοί με το ξεκίνημα. Στο 21’ το σουτ του Σικάβκα απομακρύνθηκε από τον Αθανασιάδη, αλλά στο 22’ μετά από κερδισμένο φάουλ αρκετά εκτός περιοχής και απευθείας εκτέλεση του Ζίζιτς η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, που «επικύρωνε» την καθολική υπεροχή της ΑΕΛ στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης!

Αντίδραση Αστέρα στο φινάλε, αλλά και «απάντηση»…

Με το ξεκάθαρο προβάδισμα των «γηπεδούχων» ο Αστέρας στη συνέχεια προσπάθησε να ανακάμψει και να βρει τρόπο να γυρίσει την σε βάρος του κατάσταση. Είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο στο φινάλε του α’ ημιχρόνου και ευτύχησε να μειώσει το σκορ μετά από απευθείας εξαιρετική εκτέλεση του Τσιλιανίδη για το 2-1.

Πριν όμως προλάβει να πανηγυρίσει το σκορ η ομάδα της Τρίπολης, οι «γηπεδούχοι» απάντησαν. Συγκεκριμένα ο Τέλεντιτς βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη που τον ανέτρεψε, με τον κ. Σέζο να υποδεικνύει πέναλτι εν μέσω έντονων παραπόνων από τον πάγκο του Αστέρα σε μια ομολογουμένως πολύ δύσκολη φάση. Ο Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας τον Αθανασιάδη για το 3-1.

Σαφώς ανώτερος ο Αστέρας στην επανάληψη…

Η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης μπήκε σαφώς πιο δυνατή σε σχέση με τον αντίπαλο στον αγωνιστικό χώρο με φανερή διάθεση να βρει τρόπο να αντιστρέψει το σε βάρος του σκορ. Στο 56’ στην πρώτη μεγάλη στιγμή της επανάληψης ο Φερνάντεθ αρχικά και στη συνέχεια ο Μανιάς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Γκοΐκοβιτς να απομακρύνει τη μπάλα σωτήρια. Στο 64’ μετά από σέντρα από δεξιά ο Ιγκλέσιας έπιασε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε σωτήρια με το πόδι ο Κρίστινσον.

Οι «Αρκάδες» απέμειναν υπερέχοντας στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2. Στο 65’ μετά από σέντρα του Κυριακόπουλου από αριστερά, ο Μανιάς από το πρώτο δοκάρι με ωραίο τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα! Η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να πιέζει στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την ισοφάριση. Στο 69’ μετά από κόρνερ και γύρισμα του Μανιά, ο Δουβίκας δεν μπορεί από εξαιρετική θέση να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την ΑΕΛ να φτάνει στην επικράτηση με σκορ 3-2.

ΓΗΠΕΔΟ: AEL FC ARENA | 09/01/2019 (17:15).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Σέζος (Κίλκις).

ΒΟΗΘΟΙ: Σταύρος Σίπκας (Σάμου), Νικόλαος Σάββας (Σερρών).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Δραγούσης (Κιλκίς).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 6’ Τέλεντιτς, 22’ Ζίζιτς, 45’ (πεν.) Φατιόν | 42’ Τσιλιανίδης, 65’ Μανιάς.