01222019Τρι

Ένα «πεντάλεπτο» αρκούσε στον ΠΑΟΚ για τη νίκη στην Τρίπολη

ASTERAS PAOK JAN13 01

Έναρξη και πάλι για το πρωτάθλημα της Super League μετά από πολλές ημέρες επιφύλασσε ουσιαστικά ντέρμπι για την ομάδα του Αστέρα που καλούνταν το απόγευμα της Κυριακής 13/01 να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ. Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής λοιπόν Αστέρα και ΠΑΟΚ ήθελαν σ’ ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι να διεκδικήσουν τη νίκη. Για τους «Αρκάδες» ζητούμενο ήταν η συνέχιση του νικηφόρου σερί και ένα 5/5 θετικών αποτελεσμάτων.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής στο «Θ. Κολοκοτρώνης» οι «Αρκάδες» αν και μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και ειδικά μετά το 20’ κυριάρχησαν στο ματς, στην επανάληψη δεν είχαν τις μεγάλες φάσεις, πλήρωσαν την ευστοχία του ΠΑΟΚ από μια στημένη φάση και εν τέλει ηττήθηκαν με σκορ 0-3. Ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αστέρας άξιζε κάτι περισσότερο.

Στο α’ ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 9 τελικές και πολλές μεγάλες ευκαιρίες κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο μετά κυρίως από το 20’, αλλά πρωταγωνιστής αποτέλεσε και ο Πασχαλάκης ο οποίος ήταν σε εξαιρετική μέρα και ουσιαστικά με την απόδοσή τους κράτησε απαραβίαστη την εστία της ομάδας του! Στο 11’ το τετ α τετ του Καλτσά, στο 26’ το δοκάρι του Ιγκλέσιας και στο 39’ η διπλή ευκαιρία Καλτσά και Βαλιέντε δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Στην επανάληψη τα δεδομένα του παιχνιδιού διαφοροποιήθηκαν. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να απειλήσει στο βαθμό που το έκανε στο α’ μέρος, αλλά παράλληλα δεν απειλήθηκε. Στο 64’ όμως ένα κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΟΚ και η εύστοχη εκτέλεση του Βιεϊρίνια «ξεκλείδωσε» το ματσ για τους «φιλοξενούμενους» που κατάφεραν στη συνέχεια να σκοράρουν ακόμη δύο φορές (με Μαουρίσιο στο 69’ και 91’ με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου).

Κυρίαρχος ο Αστέρας στο α’ μέρος…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «φιλοξενούμενοι» προσπάθησαν να πιέσουν αναζητώντας το γρήγορο γκολ απέναντι στους «Αρκάδες». Μάλιστα χρειάστηκε να ανέβουν αρκετά προκειμένου να απειλήσουν. Αυτό την τακτική του ο ΠΑΟΚ παραλίγο να την «πληρώσει» όταν ο Αστέρας έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση με τον Τσιλιανίδη να βγάζει απέναντι στον Πασχαλάκη τουν Καλτσά του οποίου το πλασέ από εξαιρετική θέση αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του «Δικεφάλου του Βορρά».

Στο 17’ μετά από σέντρα του Πέλκα από δεξιά ο Παπαδόπουλος απομακρύνει, αλλά μετά από κόντρα στον Τριανταφυλλόπουλο η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Στο 26’ μετά από σέντρα του Κυριακόπουλου ο Ιγκλέσιας στο δεύτερο δοκάρι με εξαιρετική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στο αντίπαλο δοκάρι! Ένα ματς με καλό ρυθμό και φάσεις στα πρώτα 25 λεπτά. Νωρίτερα στο 18’ πάντως μετά από ενέργεια του Μπίσεσβαρ το γκολ που σημείωσε ακυρώθηκε λανθασμένα.

Πρωταγωνιστής ο Πασχαλάκης…

Η συνέχεια του α’ μέρους για τον Αστέρα αποδείχθηκε ακόμη καλύτερη καθώς οι «γηπεδούχοι» ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι έχοντας την υπεροχή και απειλώντας μέχρι το φινάλε του 45λεπτου τους «φιλοξενούμενους». Στο 38’ καλό σουτ του Μανιά εκτός περιοχής απομάκρυνε σωτήρια ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Στο 39’ μετά από κόρνερ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν αρχικά το σουτ στην κίνηση του Καλτσά και λίγο μετά το γυριστό σουτ του Βαλιέντε απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Στο 41’ ο Μουνάφο μετά από σέντρα από αριστερά βρίσκει τον Μανιά η κεφαλιά του οποίου από καλή θέση δεν είναι δυνατή και δεν ανησυχεί τον Πασχαλάκη που μπλοκάρει. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μεγάλος πρωταγωνιστής «έσωσε» την εστία του στο πρώτο 45λεπτο σε πολλές περιπτώσεις!

Σε ένα 5λεπτο ο ΠΑΟΚ καθάρισε το ματς…

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα συνέχισε μέσα τα συνεχή τρεξίματά του και τη διάθεση του να βρίσκεται μέσα σε όλες τις φάσεις αποτρέποντας τον ΠΑΟΚ να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 50’ ένα κακό σουτ του Μανιά μετά από κακή απομάκρυνση του Κρέσπο δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη. Στο 59’ σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ το σουτ του Μπίσεσβαρ φεύγει άουτ.

Στο 64’ όμως μετά από κερδισμένο φάουλ σε εξαιρετική θέση ο ΠΑΟΚ «ξεκλείδωσε» το παιχνίδι σε ένα σημείο όπου οι «μελανόλευκοι» δεν είχαν απειλήσει ουσιαστικά. Ο Βιεϊρίνια με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση νίκησε τον Παπαδόπουλο και έκανε το 0-1. Πριν προλάβει να συνέλθει ο Αστέρας από την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι «φιλοξενούμενοι» στο 69’ μετά από αντεπίθεση και εξαιρετική συνεργασία των παικτών κατάφερε να σκοράρει με τον Μαουρίσιο για το 0-2.

Πάλεψε με αριθμητικό πλεονέκτημα χωρίς αποτέλεσμα στο φινάλε…

Ο Αστέρας προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει βρίσκοντας απάντηση στα δύο απανωτά τέρματα του ΠΑΟΚ, απείλησε ύστερα από ώρα με σουτ του Φερνάντεθ από την αντίπαλη περιοχή που δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη. Στο 79’ η αποβολή του Μάτος όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει κάτι στο ματς προς όφελος των «φιλοξενούμενων».

Στο 85’ μετά από ωραία ενέργεια του Κώτσιρα που μπαίνει από δεξιά στην αντίπαλη περιοχή και βρίσκει τον Καλτσά το σουτ του Καλτσά καταλήγει πλάγιο άουτ αφού περνά δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Τρίπολης δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει με μεγάλη στιγμή τον ΠΑΟΚ. Επιπλέον μετά το 70’ οι συνεχείς αλλαγές και διακοπές σε συνδυασμό με την τακτική του «Δικεφάλου» να «παγώσει» το ρυθμό στη χιονισμένη Τρίπολη, δεν επέτρεψε στους «Αρκάδες» να αντιδράσουν με κάποια φάση.

Ο ΠΑΟΚ στο φινάλε ευτύχησε να σκοράρει στο 91’ ύστερα από απρόσεκτη προσπάθεια του Τριανταφυλλόπουλου να απομακρύνει τη μπάλα και το αυτογκόλ που σημείωσε. Στο 92’ μετά από νέα αντεπίθεση του του ΠΑΟΚ και εξαιρετική ενέργεια από αριστερά του Ελ Καντουρί, η παράλληλη μπαλιά κατέληξε στο Λημνιό με το σουτ του τελευταίου να απομακρύνει στη γραμμή ο Μουνάφο. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς με το 0-3.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 13/01/2019 (19:30).

ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.