12162018Κυρ

Νίκη των Παγκορασίδων του ΑΣΠΕΤ στους Μολάους και τροχιά πρόκρισης

ASPET PAGKORASIDES FEB03 01Συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας βόλεϊ παγκορασίδων του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης όπου το Σάββατο 03/02 στο κλειστό γυμναστήριο Μολάων φιλοξενήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα του ΑΠΟΕΛ Μολάων. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Τρίπολης πέτυχε ακόμη μια νίκη με σκορ 0-3 και πραγματοποίησε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στις 20 καλύτερες ομάδες της Πελοποννήσου και συγκεκριμένα στην επόμενη φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Για ακόμη ένα επίσημο παιχνίδι η ομάδα παγκορασίδων του ΑΣΠΕΤ, είχε πολύ καλή αγωνιστική παρουσία και πολύ καλά διαστήματα απόδοσης που τις επέτρεψαν να επικρατήσει εύκολα με 0-3 σετ. Η νίκη αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις και ιδιαίτερη σημασία αν κρίνει κανείς ότι το προπονητικό τιμ του Αρκαδικού συλλόγου συμπεριέλαβε αρκετές νεαρές αθλήτριες στην αποστολή και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλα τα κορίτσια, «αποφορτίζοντας» έτσι κάποια κορίτσια που αποτελούν βασικά στελέχη και των ομάδων κορασίδων και γυναικών και όσο να ναι χρειάζονται ανάκτηση δυνάμεων εν’ όψει των σημαντικών προσεχών επίσημων αναμετρήσεων.

Αγωνιστικά η ομάδα του ΑΣΠΕΤ ξεκίνησε πολύ καλή το ματς και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του 1ου σετ με σκορ 25-15. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τις «φιλοξενούμενες» που έλεγξαν την κατάσταση και στο β’ σετ κερδίζοντας και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ η ομάδα του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά και πάλι η ομάδα της Τρίπολης έφτασε πρώτη στους 25 πόντους (22-25), κατακτώντας τη νίκη με σκορ 0-3.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μολάων | 03/02/2018.

ΣΕΤ: 15-25 | 1ο (17’), 13-25 | 2ο (17’), 22-25 | 3ο (19’).

ΑΠΟΕΛ ΜΟΛΑΩΝ (Σμυρνάκος Χ.): Περδίκη, Νικολαΐδου, Πρίφτι, Κατσουρίνη, Καρακίτσου Μαρ., Τσαντρίζου, Κολλιάκου, Λύρα, Καρακίτσου Αντ., Σπυριδάκου, Μπαρμπαρούση.

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χρονόπουλος Γ.): Παναγοπούλου, Σιακωτού, Αλεξοπούλου, Χρονοπούλου, Καραλέκα, Κοπίτα, Τριάντου, Μαρίνη, Ζάβου, Σούντρη.