H «εικόνα» των αναμετρήσεων της 8ης αγωνιστικής στη Γ’ Εθνική κατηγορία (27/11/2022)

0
190

Η «μάχη» της κορυφής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνεχίζεται με αμείωτη ένταση, με την πρώτη εφτάδα του ομίλου να γίνεται πραγματικός χαμός. Μετά και τα Κυριακάτικα (27/11) αποτελέσματα στην κορυφή ισοβαθμούν τέσσερις ομάδες με 14 βαθμούς (6-2) και ακόμη τρεις συμπληρώνουν την πρώτη 7άδα με μόλις έναν βαθμό λιγότερο (5-3).

Σε επίπεδο Αρκαδικού ενδιαφέροντος ο Πήγασος Θυρέας ηττήθηκε στην Πάτρα από την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου με 83-55 με την ομάδα του Άστρους πλέον να βρίσκεται στην τελευταία δυάδα του βαθμολογικού πίνακα. Σε επίπεδο ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η Καλαμάτα ’80 έκανε τη μεγάλη νίκη επικρατώντας του Δίωνα Κυπαρισσίας με σκορ 81-77, ενώ η Καλαμάτα ΣΚ ηττήθηκε στη Αγία Παρασκευή από τον τοπικό ΚΑΠ με σκορ 61-48.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (8η αγωνιστική):
Παναχαϊκή ΓΕ – ΑΟ Νήαρ Ηστ 71-62
ΚΑΠ – ΣΚ Καλαμάτα 61-48
ΑΕ Γλαύκου Έσπερου – ΑΟ Πήγασος Θυρέας 83-55
ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων – ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη» 80-69
ΕΑ Προμηθέας 2014 – ΑΟ Ερμιονίδας 96-53
ΑΟ Καλαμάτα 1980 – ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 81-77

ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 – ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 96-53
Δεκάλεπτα: 31-16, 60-32, 82-43, 96-53
Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Ανδρ. Παπαδόπουλος
Προμηθέας 2014 (Κ. Χουντής): Νικολόπουλος 4(1), Σοϊλεμτζίδης 12(4), Καλλιακούδας 21(4), Λαμπρογιώτας 2, Γρύλλης 5, Λάγιος 14, Βλάσσης 7(1), Βασιλείου 11(2), Πρέκας 9(1), Βάλμπεργκ 9(1), Καναβός 2, Παρασκευόπουλος.
Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης): Ευσταθίου 4, Τσακίρης 6(1), Χονδρόπουλος 19(3), Λούζης 5, Σκούρτης 3(1), Μπινιάρης 6, Κοντογιάννης 4, Κυπραίος 5, Πούλης 1, Καλογιάννης.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΑΛΑΙΜΩΝ – ΑΟ ΑΧΑΪΑΣ «Η ΓΑΛΗΝΗ» 80-69
Δεκάλεπτα: 19-19, 38-27, 58-47, 80-69
Διαιτητές: Αντωνέλου, Μπερέτσος
ΚΑΟΚ (Ιμπραημάκης): Συνετός 6, Μπάρδας 9(2), Πρεδάρης 3(1), Μπήλιος 4, Μουλάς 15, Τζαϊδάς 13(1), Πατερίδης 6(2), Τσαμπάς 16(1) Σάμαρης 2, Μπένος, Πατουχέας 4(1), Σέγκας 2.
Γαλήνη (Γιαννόπουλος): Παπαθανασόπουλος 5(1), Βεργανελάκης 2, Κανελλάκης 12(3), Παπαβασιλόπουλος 12, Κάλλης 10(1), Σπύρου 2, Πίκιος 19 (3), Λαμπρόπουλος 2, Σιούντρης, Κουμανιώτης, Καραγιάννης 5.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ – ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ 83-55
Δεκάλεπτα: 19-14, 43-25, 61-36, 83-55
Διαιτητές: Μπον, Δολιάτζης
Γλαύκος (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 5(1), Σερέτης 6, Σταθόπουλος 3, Ροκανάς 7(2), Μιχαλόπουλος 4, Πανόπουλος 2, Καραγγελής 12, Κουνάδης 13(1), Αγγελόπουλος 2, Αργυρόπουλος Χρ. 6, Μπόγρης 17, Θωμόπουλος 6.
Πήγασος (Γεννιάς): Ταβάνι 4, Κόκκορης 3, Κοψαύτης 8, Πασολάρι 5(1), Διαμαντόγιαννης 4, Μίλιτς 6, Μαυριάς 6(2), Σέπος 5(1), Μεσσίνης 2, Κιουρτζίδης 12(1).

ΚΑΠ – ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 61-48
Δεκάλεπτα: 16-14, 31-23, 49-37, 61-48
Διαιτητές: Τσάλιας, Νικολιάς
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Παπανδρέου, Φωτητζόγλου 5(1), Αγόρης 18(3), Λιμαντζάκης, Παπαπέτρος 7(1), Πρόφκα 16(2), Παπαθανασίου 3, Παππάς 11(1), Παρασκευόπουλος 1.
Καλαμάτα (Νώντας): Χατζηαγγέλου 5(1), Οικονομίδης 5, Διαμαντόπουλος 6(1), Παπαντωνίου 5, Τσουλέας 5(1), Περρωτής 6, Μανωλάκης, Μπάκας 16.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ – ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ 71-62
Δεκάλεπτα: 15-17, 33-32, 51-43, 71-62
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος, Μπαβέλας
Παναχαϊκή (Ν. Ζίζηλας): Λυμπερέας 4, Μαναβόπουλος 18, Τριπολίδης 5(1), Κούτρας 6, Κατσαβόπουλος 2, Γκόβας 16(3), Νικολάου 16(1), Βουρνάς 2, Βανδωρος 2.
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καψάλης 8(2), Αγγελόπουλος 5, Φουστέρης 4, Τηλιόπουλος 10(2), Οικονόμου 3(1), Μπάρμπας 5, Δημητρίου 8, Αουτερβάαλ 4, Γιανναλέτσος 4, Τσέλιος 11(2), Νικολαΐδης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 – ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ 81-77
Δεκάλεπτα 17-18, 46-35, 60-54, 81-77
Διαιτητές: Κηπώσης, Τζιμινίδης
Καλαμάτα 80 (Κορογωνας): Μπαλόπουλος 12(2), Χρονόπουλος 11(2), Καρούτας 3(1), Τσικούρης, Παυλόπουλος 11(2), Μουργής 12(2), Ανδριανόπουλος 7(2), Κομπότης 3, Σκοπέτος 9(1), Βούλγαρης 13.
Δίωνας Κυπαρισσίας (Μυριούνης): Ντάκοβιτς 6, Βαλιώτης 5(1), Γιαννόπουλος 6, Καμαρινός 18(2), Τζαγισβίλι 4, Καστανιώτης 21(2), Πολιτόπουλος 17(2).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγώνες)
1. ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 14 (6-2)
2. ΑΟ Νήαρ Ηστ 14 (6-2)
3. ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων 14 (6-2)
4. ΚΑΠ 14 (6-2)
5. ΣΚ Καλαμάτα 13 (5-3)
6. Παναχαϊκή ΓΕ 13 (5-3)
7. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 13 (5-3)
8. ΑΟ Καλαμάτα 1980 11 (3-5)
9. ΑΟ Ερμιονίδας 10 (2-6)
10. AO Αχαΐας «Η Γαλήνη» 10 (2-6)
11. ΑΟ Πήγασος Θυρέας 9 (1-7)
12. ΕΑ Προμηθέας 2014 9 (1-7)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η, 4/12)
ΑΟ Νήαρ Ηστ-ΚΑΠ
ΣΚ Καλαμάτα-ΑΕ Γλαύκου Έσπερου
ΑΟ Πήγασος Θυρέας-ΑΟ Καλαμάτα 1980
ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη»-Παναχαϊκή ΓΕ
ΑΟ Ερμιονίδας-ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων
ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισεύς-ΕΑ Προμηθέας 2014

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here