12152018Σαβ

FAKELOS NEO KLEISTO GYMNASTIRIO 02

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - Πανελευσινιακός 69-84 (+φωτό, stats, vid)

ARKADIKOS PANELEYSINIAKOS 01Από τη στιγμή που ο Αρκαδικός επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας πριν μερικές ημέρες για την Α’ φάση του Κυπέλλου και είχε μάθει τον αντίπαλο για το ματς της Β’ φάσης, ο ρόλος του φαβορί για το συγκεκριμένο ματς ήταν δεδομένος. Η ομάδα του Παλευσινιακού ως ομάδας Α1, πιο έτοιμη αγωνιστική, με πλήρες ρόστερ σε αντίθεση με τον Αρκαδικό τη δεδομένη στιγμή και με παίκτες υψηλότερου αγωνιστικού επιπέδου ήταν σίγουρο ότι θα αποτελούσε και φαβορί για την κατάκτηση της νίκης. Κάτι τέτοιο επιβεβαιώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του ΑΚΔ Τρίπολης, με τον Αρκαδικό να προσπαθεί και να παλεύει το ματς από την αρχή ως το τέλος αλλά με ελλιπές ρόστερ στο συγκεκριμένο ματς (εφτά ουσιαστικά παίκτες συν το νεαρό Τζατζά που πάλεψε και αυτός στο ματς και τον Γτασόπουλο), αλλά εν τέλει ηττήθηκε με το 69-84.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδας της Ελευσίνας δεν έριξε ρυθμούς κάτι που φάνηκε από το συνεχές και εξαντλητικό πρέσινγκ στο μισό γήπεδο στη μεγαλύτερη διάρκεια της ματς. Οι παίκτες του ΣΕΦΑ αναγκάστηκαν να παίξουν περισσότερο από όσο άντεχαν τη δεομένη χρονική περίοδο και με τον Καστρίτη να μην έχει την πολυτέλεια σ’ αυτό το ματς ενός καλού rotation από τον πάγκο. Η κούραση, η δυναμικότητα του αντιπάλου, τα καλά ποσοστά του όταν χρειάστηκε και φυσικά η σαφώς πιο έτοιμη και πλήρης ομάδα που καλούνταν να αντιμετωπίσει ο Αρκαδικός διαμόρφωσαν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ματς πολύτιμο για τη συνέχεια της προετοιμασίας για τον Αρκαδικό με τους παίκτες να κερδίζουν πολλά πράγματα από αυτό το ματς. Εμπειρίες και πολλά αγωνιστικά στοιχεία που καλείται να διορθώσει το προπονητικό τιμ με τους παίκτες. Καλές στιγμές βεβαίως από τους παίκτες του ΣΕΦΑ που δείχνουν ότι με κάποιες προσθήκες ακόμη θα επιτρέψουν στον Αρκαδικό να αισιοδοξεί για τη συνέχεια και τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Υψηλά το σκορ στο ξεκίνημα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης είναι γεγονός ότι βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθούν να βρουν λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι. Καλή η εικόνα γενικότερα και τον δύο ομάδων στην επίθεση (κυρίως της Ελευσίνας). Το ματς από νωρίς είχε αποκτήσει έναν γρήγορο ρυθμό που ήταν προφανές ότι δεν συνέφερε τους «γηπεδούχους». Λίγο ο ενθουσιασμός της πρόκλησης του παιχνιδιού και το αντιπάλου που προέρχεται από την Α1 και λίγο ότι η ομάδα του ΣΕΦΑ, έβρισκε λύσει στο ξεκίνημα στην επίθεση, παρέσυραν τους «κυανόλευκους» σ’ έναν γρήγορο ρυθμό που ήταν λογικό ότι θα ευνοούσε την ομάδα του κ. Σκαραφίγκα.

Στο 8-13 το σκορ στα 04’54 και στο 11-15 λίγο αργότερα στα 04’31 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια άνηκε στην Ελευσίνα που εκμεταλλεύτηκε αστοχία και κάποια λάθη του ΣΕΦΑ και έκανε το 16-24, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο στο 18-26 και την Ελευσίνα να έχει ήδη σημειώσει 26 πόντους.

Ανεβασμένη πίεση στη συνέχεια…

Κι ενώ ο Αρκαδικός κατάφερε ως ένα βαθμό να κοντράρει τους «φιλοξενούμενους» στην πρώτη περίοδο, ακολούθησε στη συνέχεια αυξημένη πίεση κυρίως στην άμυνα από τους παίκτες του Πανελευσινιακού. Μία άμυνα που ασκήθηκε από την αρχή αλλά φάνηκε ιδιαίτερα στη διάρκεια της β’ της γ’ περιόδου και μέχρι τα μισά της τέταρτης. Πίεση στο μισό γήπεδο και πολλές παγίδες που αποσυντόνιζαν αρκετά τις επιθέσεις του Αρκαδικού. Σαν να μην έφτανε αυτό το ψηλά κορμιά του αντιπάλου έκλειναν χώρους και έκαναν δύσκολο το έργο των παικτών του ΣΕΦΑ στο σκοράρισμα. Στο 22-39 το σκορ στα 05’25 και στο 24-44 στα 04’31. Οι «γηπεδούχοι» επιπλέον καλούνταν να βρουν λύση και στα καλά ποσοστά ευστοχίας της Ελευσίνας που έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει εύκολα είτε κοντά είτε από την περιφέρεια. Κάπως έτσι ήρθε το 35-54 του α’ ημιχρόνου.

{youtube width="555" height="312"}nyjmXkgfnfo{/youtube}

Προσπάθεια αντίδρασης από τον Αρκαδικό…

Με την υπόθεση νίκη να είναι τελειωμένη οι παίκτες του Αρκαδικού δεν παράτησαν το παιχνίδι ούτε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Άλλωστε μέσα από αυτό το παιχνίδι ο Γιάννης Καστρίτης καλούνταν να δοκιμάσει πολλά αγωνιστικά επιθετικά πλάνα αλλά να προσπαθήσει να δουλέψει η ομάδα και στην άμυνα απέναντι σε ισχυρότερη επίθεση. Χαρακτηριστικό ότι και στους ψηλούς ο Αρκαδικός δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις το γεγονός ότι στα 08’00 του γ’ δεκαλέπτου ο Γιαννουλάκος σημείωσε τους πρώτους του δύο πόντους, απέναντι σε πολλά ψηλά κορμιά.

Στο 40-58 το σκορ είχε διαμορφωθεί με το καλάθι του Γιαννουλάκου για να αντιδράσει προσωρινά στη συνέχεια ο Αρκαδικός μειώνοντας στο -14 (47-61) στα 03’21. Κάπου εκεί όμως ένα ακόμη επιθετικό ξέσπασμα του Πανελευσινιακού διαμόρφωσε το 47-71 του γ’ δεκαλέπτου, με ένα επί μέρους σερί 0-10 των «φιλοξενούμενων».

Το επί μέρους δεκάλεπτο του ΣΕΦΑ…

Η Ελευσίνα μπήκε δυνατά στην άμυνα και στην τέταρτη περίοδο με τους παίκτες να πιέζουν στο μισό γήπεδο και  να εφαρμόζουν παγίδες σχεδόν μετά από κάθε pick nroll του Αρκαδικού. Το σκορ στα 07’41 είχε διαμορφωθεί στο 49-76. Παρ’ ότι κουρασμένοι οι παίκτες του ΣΕΦΑ προσπαθούσαν στο ματς και βέβαια με τους πεσμένους σχετικά ρυθμούς του αντιπάλου κατάφεραν να αντιδράσουν. Είχαν κάποιες καλές άμυνες, εκμεταλλεύτηκαν κάποιες άστοχες τελικές προσπάθειες του αντιπάλου, κατάφεραν να τελειώσουν ιδανικά κάποιες επιθέσεις και παράλληλα κάποιους αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κατεβάσουν τη διαφορά από το -24 στο -15. Στο 54-78 το σκορ στα πέντε λεπτά πριν το φινάλε και στο 61-80 στα 02’16 πριν το φινάλε. Κάποιες εύστοχοι πόντοι από τον Αρκαδικό διαμόρφωσαν στο φινάλε το τελικό 69-84 με ένα επί μέρους 22-13 στην τέταρτη περίοδο να αποτελεί γεγονός από τον Αρκαδικιό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος, Δεσλής, Νικολούλης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26 (Α’), 35-54 (Β’), 47-71 (Γ’), 69-84 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 6, Πίνης 3 (1), Γατσόπουλος, Κοψαύτης 15 (1), Προδρόμου 20, Τζάτζας, Πόπαντιτς 12 (2), Γιαννουλάκος 4, Πάνου 9.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 14 (2), Αβραμίδης, Ράλει-Ρος 2, Δημάκος 10 (2), Τζόουνς 11, Μαγκουνής 4, Φάγιε 19 (3), Ρεκουνιώτης 1, Μελισσαράτος 3, Τέρνερ 18, Χουχούμης.

Στατιστική εικόνα της αναμέτρησης…

{yoogallery src=[images/stories/2013/september2013/PHOTOREP_ARKADIKOS_ELEYSINA/] thumb=[polaroid] prefix=[thumb_] thumb_cache_dir=[thumbs] style=[lightbox] height=[75] title=[Εικόνες από την αναμέτρηση του ΣΕΦΑ Αρκαδικού με τον Πανελευσινιακό για το Κύπελλο Ελλάδος.]}

Κάντε Like στην σελίδα του ContraEpithesi.gr στο Facebook και αποκτήστε πρόσβαση σε αποκλειστικό υλικό και άμεση ενημέρωση!
{iframe width="450" hight="21" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:450px; height:21px;" allowTransparency="true"}//www.facebook.com/plugins/like.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ffalexop%3Fref%3Dtn_tnmn%23%21%2Fpages%2FContra-Epithesi%2F212646592101800&send=false&layout=button_count&width=450&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&font=tahoma&height=21{/iframe}