11122018Δευ

Τάσεις «αυτοχειρίας» - Κατάθεση ψυχής, σημειώσατε «2»!

ARKADIKOS PAIKTES FEB24 01Το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου ο Αρκαδικός απέναντι στον Ερμή Αγιάς, βρέθηκε σε μεγάλο διάστημα της συνάντησης σε πολύ δύσκολη θέση και έφτασε πολύ κοντά στο να χάσει ένα ματς το οποίο ενδεχομένως να του στερούσε πλέον κάθε ελπίδα για τη διεκδίκηση πλεονεκτήματος έδρας εν’ όψει των play-outπου πλέον δεν μπορεί να αποφύγει. Η νευρικότητα, το άγχος και η πίεση στην επίθεση, τα αβίαστα σε αρκετές περιπτώσεις λάθη, οι κακέςεπιλογές στην τελική προσπάθεια και σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο οι άμυνες χωρίς συγκέντρωση και ηρεμία, μεταφράζονταν σε τάσεις «αυτοχειρίας» για την ομάδα της Τρίπολης που έφτασε μια μόλις ανάσα από την οδυνηρή ήττα.

Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αρκαδικός μάλλον περισσότερος αρνητικός ήταν παρά θετικός στη μεγαλύτερη τουλάχιστον διάρκεια της αναμέτρησης είχε και κάποια θετικά στοιχεία που αποδείχθηκαν αρκετά για να τον οδηγήσουν στην τελική επικράτηση κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες! Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη πρωταρχικά είχαν τεράστιο κίνητρο για τη νίκη και ψυχή που αποδείχθηκε ευεργετική προκειμένου να γυρίσει ένα ματς που για αρκετούς φαινόταν δύσκολο. Ο Αρκαδικός δεν παράτησε σε κανένα σημείο το ματς. Ούτε και στα 06’26 πριν το φινάλε με τον νευρικό και απρόσεκτο Αρκαδικός επιθετικά να χάνει με 47-56.

Παράλληλα όμως οι «γηπεδούχοι» πάτησαν και στην καλή αμυντική λειτουργία από τη β’ περίοδο και μετά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, που αποδείχθηκε σημαντικό «όπλο» στην ανατροπή της αναμέτρησης! Άλλωστε με δύο κλεψίματα του Μούκα στο φινάλε, κρίθηκαν πολλά στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Πάμε λοιπόν να ρίξουμε μια ματιά σε κάποιες βασικές αγωνιστικές παραμέτρους της αναμέτρησης που «στιγμάτισαν» το συγκεκριμένο παιχνίδι!

ΑΒΙΑΣΤΑ ΛΑΘΗ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ…

Σε κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης τα αβίαστα και σοβαρά λάθη των παικτών του ΣΕΦΑ παραλίγο να στοιχίσει τη σημαντική νίκη. Συνολικά 17 λάθη είχε ο Αρκαδικός με 4 στην α’ περίοδο και συνολικά 8 (!) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ «ΑΡΚΑΔΩΝ»…

Ο Αρκαδικός οφείλει σε σημαντικό βαθμό τη νίκη στην καλή αμυντική λειτουργία του στα τρία τελευταία δεκάλεπτα. Ο ΣΕΦΑ έδειξε μεγάλη διάθεση στην άμυνα με αποτέλεσμα αρχικά να επιστρέψει στο ματς και στο φινάλε να φτάσει στη νίκη περιορίζοντας από τη β’ περίοδο και ύστερα τον Ερμή Αγιάς στους 37 πόντους.

ΑΣΤΟΧΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΚΑΔΙΚΟ…

Η ομάδα της Τρίπολης αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στην περιφέρεια, κάτι που δεν της επέτρεψε να φτάσει πιο εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα. Ο ΣΕΦΑ περιορίστηκε μόλις σε 8% (1/12) στα σουτ τριών πόντων.

ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΠΑΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΣΕΦΑ…

Στο φινάλε κι ενώ ο Αρκαδικός βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση, κατάφερε να γυρίσει το ματς χάρη στο πάθος και τη συμβολή συγκεκριμένων παικτών στο φινάλε. Ο Αρκαδικός στηρίχθηκε στο φινάλε σε παίκτες όπως ο Προδρόμου και ο Μούκας και κατάφερε στο φινάλε να φτάσει στην τελική επικράτηση!

ΕΛΛΕΙΨΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ…

Σε πολλές περιπτώσεις ο ΣΕΦΑ «πουλούσε» τη μπάλα σε τραγικά λάθη ή είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Ειδικά στο δ’ δεκάλεπτο έγιναν λάθος επιλογές δίνοντας ευκαιρίες στον Ερμή Αγιάς να «καθαρίσει» το ματς, που όμως λόγω αστοχίας δεν τα κατάφερε.

Χαρακτηριστική η προτελευταία επίθεση του Ερμή Αγιάς στην οποία πήρε προβάδισμα με σουτ τριών πόντων και αφού στην ίδια επίθεση είχαν προηγηθεί δύο άστοχες προσπάθειες στο τρίποντο και δύο επιθετικά ριμπάουντ.

ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ…

Το φίλαθλο κοινό του Αρκαδικού βοήθησε σε πολύ μεγάλο βαθμό τους παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη να γυρίσουν την αναμέτρηση! Ακόμη και όταν η αγωνιστική «εικόνα» των «γηπεδούχων» δεν ήταν καλή, οι φίλαθλοι εμψύχωσαν τους «γηπεδούχους» στον να μπουν στο ματς και τελικά να το κερδίσουν. Οι παίκτες του Αρκαδικού πήραν πολύ μεγάλη ψυχική ώθηση από την εξέδρα και για ακόμη μία φορά αποδεικνύεται ότι δεν αποτελεί τυχαία 6ος παίκτης!

Η παρουσία του Αρκαδικού ατομικά…

Ο Μάριος Δεσποτάκης στη συγκεκριμένη αναμέτρηση μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους παίκτες αρκετοί εκ των οποίων βοήθησαν στο ματς. Συνολικά όμως στην επίθεση λίγοι παίκτες βοήθησαν ουσιαστικά. Ο Μπιζούκας βοήθησε οργανωτικά κυρίως στο ματς. Ο Γαρμπής με μικρό χρόνο συμμετοχής δεν πρόλαβε να βοηθήσει παρά μόνο οργανωτικά. Ο Μαραγκάκης δεν μπόρεσε να βοηθήσει με τη σειρά του επιθετικά, όσο στην άμυνα. Ο Πελτιέρ δεν ήταν καλός στο ματς με αρκετά λάθη στο ματς. Ο Μούκας βοήθησε σημαντικά στην άμυνα και αποδείχθηκε καταλυτικός στο φινάλε με δυο κλεψίματα και 1 ασίστ.

Πολύ σημαντική η συμβολή του Προδρόμου στο φινάλε αφού με τη σειρά ήταν καταλυτικός στο ματς και παρά το γεγονός ότι συνολικά δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Από τις ευχάριστες εκπλήξεις στους ψηλούς η απόδοση του Γιάννη Σίνη που ήταν πολύ καλός στο ματς σε άμυνα και επίθεση, την ίδια ώρα που ο Βλάχος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Τέλος ο Τζουγκαράκης κατά διαστήματα και κυρίως όσον αφορά το τελευταίο δεκάλεπτο βοήθησε σημαντικά στο να γυρίσει ο Αρκαδικός το παιχνίδι.