Επιβλητική νίκη οι Παίδες του Αρκαδικού 36-99 τον Σπαρτιατικό

0
630

Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής στον Γ’ όμιλο Αρκαδίας – Λακωνίας του πρωταθλήματος Παίδων η αντίστοιχη ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού φιλοξενήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 15/09 στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης, από την τοπική ομάδα του Σπαρτιατικού. Μία αναμέτρηση στην οποία οι «φιλοξενούμενοι» βρέθηκαν σε πάρα πολύ καλή ημέρα επιθετικά μην αφήνοντας περιθώρια να διεκδικήσει κάτι η Λακωνική ομάδα. Η επικράτηση αποδείχθηκε εύκολη με σκορ 36-99 για τους παίκτες του Νίκου Πολυζωγόπουλου.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε σε γενικές γραμμές μοιρασμένοι για τις δύο ομάδες με το α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 11-16 και την ομάδα του Σπαρτιατικού με λύσεις από τη γραμμή των 6,75μ. να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι. Η συνέχεια ωστόσο άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού καθώς με αυξημένη κατακόρυφα την απόδοση του ο Αρκαδικός ξέφυγε στο σκορ. Με επί μέρους σκορ 8-29 στη β’ περίοδο και τον εκπληκτικό Κουτρουμπή για τους «κυανόλευκους» να σημειώνει συνολικά 17 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο το σκορ διαμορφώθηκε στα μισά της αναμέτρησης στο 19-45.

Στην επανάληψη ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός με την ώθηση που απέκτησε από το β’ δεκάλεπτο έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση με αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα η διαφορά να αυξάνεται όλο και περισσότερο. Τόσο στην άμυνα όσο κυρίως στην επίθεση ο ΣΕΦΑ ήταν εντυπωσιακός και στο β’ μέρος. Με το σκορ να διαμορφώνεται στο 29-68 στο τέλος της γ’ περιόδου και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 36-99, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν πολύ εύκολα στην επικράτηση.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 15/09/2019 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Βούλγαρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16 (Α’), 19-45 (Β’), 29-68 (Γ’), 36-99 (Δ’).
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Ιωάννης Κατσούλης): Τσουλογιάννης Ν. 3, Τσετσέκας 7(1), Δημακάκος 2, Δημάκος 3(1), Ασημακόπουλος 2, Γάββαρης 3(1), Πανταζής 6(2), Καστρίτης, Νίκου 7(1).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 13(2), Παπαδημητρίου 3(1), Γαϊτανάρης, Μποτούλας, Χωματάς 6, Μακρής 5, Κουρόπουλος 5(1), Μάνδρος 8, Κούρπας 2, Σινάνης 8, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 10, Κουτρουμπής 31.