Επικράτηση για τους Παίδες του Αρκαδικού 88-78 τον ΑΟ Μονεμβασιάς

0
1179

Το απόγευμα του Σαββάτου 18/01 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα Παίδων του ΣΕΦΑ Αρκαδικού υποδέχθηκε τον ΑΟ Μονεμβασιάς για την Β’ φάση του παιδικού πρωταθλήματος και την 4η αγωνιστική. Μια αναμέτρηση στην οποία η εξέλιξη της αναμέτρησης κρίθηκε αρκετά ενδιαφέρουσα με τον Αρκαδικό στο φινάλε να επικρατεί με σκορ 88-78.

Αγωνιστικά η ομάδα του Αρκαδικού επηρεασμένη από την ευρεία ήττα της περασμένης Κυριακής στην Τρίπολη επί του Πρωτέα Καλαμάτας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση κυρίως σε επίπεδο αμυντικής λειτουργίας με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 20-31. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Τρίπολης ανεβάζοντας ρυθμούς και βελτιώνοντας αρκετά την άμυνα της κατάφερε να κλείσει το α’ ημίχρονο προηγούμενη με 48-45.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του γ’ δεκαλέπτου για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-65. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Αρκαδικός αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός καταφέρνοντας να βρει σημαντικές λύσεις, αλλά παράλληλα να περιορίσει επιθετικά την ομάδα της Λακωνίας. Αποτέλεσμα η νίκη τελική για την ομάδα της Τρίπολης με 88-78. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων στην αναμέτρηση χαρακτηρίστηκαν «μονοδιάστατες». Από την πλευρά των «γηπεδούχων» οι Χαραλαμπόπουλος και Κουτρουμπής σημείωσαν τους 61 από τους 88 πόντους της ομάδας τους, ενώ για την ομάδα της Μονεμβασιάς οι Τζάκας, Δρακόπουλος Α. και Δρακόπουλος Κ., σημείωσαν τους 73 από τους 78 πόντους της δικής τους ομάδας.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 18/01/2020 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Τρυφωνίδη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-31 (Α’), 48-45 (Β’), 64-65 (Γ’), 88-78 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος, Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 36(4), Τρυφωνόπουλος 2, Γαϊτανάρης 6, Μποτούλας 5, Χωματάς 2, Παπαδημητρίου, Τσαμακλής 3(1), Κούρπας, Κουρόπουλος 3(1), Ναστόπουλος, Μάνδρος 6, Κουτρουμπής 25(3).
Α.Ο. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (Μπαμπανιώτης): Τζάκας 48(1), Δρακόπουλος Α. 12(4), Σταματάκος 1, Ψυχογιός 4, Κρητικός, Δρακόπουλος Κ. 13, Ιορντάνοφ, Δρακόπουλος Π.