Πάνας Κανδήλας – Πρωτέας Καλαμάτας 62-68 (+φωτό, vid)

0
1339

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα του Σαββάτου ο Πάνας υποδέχθηκε τον Πρωτέα Καλαμάτας σ’ ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς της «ουράς» και άρα με ισχυρό κίνητρο για τη διεκδίκηση της νίκης. Μια αναμέτρηση η οποία εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι στη διάρκειά της με θετική εξέλιξη για τους φιλοξενούμενους που αν και δεν ξεκίνησαν καλά στο ματς τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 62-68.

Πρέπει να σημειωθεί πάντως ότι οι «γηπεδούχοι» εκφράζουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία της αναμέτρησης τόσο σε επίπεδο φάουλ (οι «γηπεδούχοι» φορτώθηκαν με 31 φάουλ), όπως και σε κάποιες αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του ματς και κυρίως στο δ’ δεκάλεπτο. Η ουσία πάντως είναι ότι ο Πάνας αν και είχε τη δυνατότητα να φτάσει στη νίκη πλήρωσε τα πολλά σε βάρος του φάουλ στο ματς αρκετά εκ των οποίων έστειλαν τους «φιλοξενούμενους» στις βολές, την αστοχία σε κρίσιμα σημεία, αλλά και οι τεχνικές ποινές στο τέλος που μετέβαλαν τις λεπτές ισορροπίες στην έκβαση του ματς.

Καλό ξεκίνημα για τον Πάνα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα της Αρκαδίας να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και με πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό και επιλογές στην επίθεση να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στο 8-2 το σκορ στα 05’50 και στο 15-6 λίγο αργότερα στα 03’07. Οι «φιλοξενούμενοι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να αντιδράσουν και προσωρινά μείωσαν το σκορ στο 17-12 στα 02’01. Στο φινάλε της α’ περιόδου ωστόσο ο Πάνας διατηρώντας σταθερά καλή απόδοση στην επίθεση έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 23-14.

Νευρικότητα στην επίθεση στη συνέχεια…

Η συνέχεια στην αναμέτρηση βρήκε την ομάδα του Πρωτέα να ανεβάζει περισσότερο ρυθμούς στην άμυνα προσηλωμένη από το ξεκίνημα στην πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και τη ζώνη, με αποτέλεσμα να καταφέρει να περιορίσει στο σκοράρισμα τους «γηπεδούχους». Παρ’ όλα αυτά το προβάδισμα της ομάδας της Κανδήλας διατηρήθηκε σε σχετικά ασφαλή επίπεδα, καθώς οι παίκτες των Ροζακέα – Ψυχογιού αποδείχθηκαν ιδιαίτερα άστοχοι από την γραμμή των 6,75μ.. Στο 26-14 το σκορ στα 08’30 και στο 29-19 λίγο αργότερα στα 05’32. Ο Πρωτέας κατάφερε στο φινάλε του α’ μέρους να πλησιάσει στο σκορ με 29-23 στα 04’07 και στο 31-28 στα 00’24, για να κλείσει κάπως έτσι το ημίχρονο με το 33-28.

Ντέρμπι στην επανάληψη…

Από τη στιγμή που ο Πρωτέας σταδιακά μείωσε τη διαφορά στους -5 και με ανάλογη τακτική στην άμυνα η αναμέτρηση στην επανάληψη εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ισορροπημένη η εικόνα του παιχνιδιού με τον Πρωτέα να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις στο σκορ σε σημαντικό βαθμό από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Στο 35-32 το σκορ στα 07’05 και στο 35-36 στα 06’10 της γ’ περιόδου δίνοντας για πρώτη φορά πρωτοπορία στο σκορ στην ομάδα του Πρωτέα από το ξεκίνημα.

Ο Πάνας την ίδια ώρα δεν απέφυγε τις κακές επιλογές στη διαχείριση της αναμέτρησης σε επίθεση και άμυνα. Επιθετικά οι «πορτοκαλί» είχαν χάσει το ρυθμό και τη φρεσκάδα του πρώτου αγωνιστικού 15λέπτου της αναμέτρησης αλλά συνέχισαν να διεκδικούν τη νίκη. Χαρακτηριστικά η εναλλαγή στο προβάδισμα με το σκορ στο 39-39 στα 02’40 και το 46-44 που ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου.

Το καθοριστικό τελευταίο πεντάλεπτο…

Το ματς πλέον φαινόταν ότι θα κριθεί στη λεπτομέρεια, αλλά όσο το ματς όδευε προς το φινάλε οι «γηπεδούχοι» αντιμετώπιζαν σοβαρό πρόβλημα με τα φάουλ από τις συνεχείς υποδείξεις των διαιτητών. Παράλληλα οι επιλογές στην επίθεση για την Αρκαδική ομάδα δεν είχε θετική κατάληξη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει ένα προβάδισμα πάνω από τους 2-3 πόντους. Στο 48-47 το σκορ στα 09’32, στο 51-52 στα 07’20 και στο 55-54 στα 06’03. Κάπου εκεί ένα τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) ο Παθιάκης έκανε το 55-58 στα 05’46, αλλά άμεσα οι «γηπεδούχοι» ισοφάρισαν σε 58-58.

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν εξαιρετικά κρίσιμο, καθώς τα διαδοχικά κερδισμένα φάουλ του Πρωτέα αλλά και δύο τεχνικές ποινές σε βάρος του Πάνα, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς. Με διαδοχικές βολές η Μεσσηνιακή ομάδα κατάφερε να «χτίσει» προβαδίσματα 3-4 πόντων (58-64 στα 03’27 και 62-65 στα 01’35). Στο φινάλε μάλιστα δεν έλλειψαν τα έντονα παράπονα από τους «γηπεδούχους» για κάποιες καθοριστικές φάσεις. Η αστοχία επιπλέον για τον Πάνα σε κάποια περιφερειακά σουτ και κάποιες κρίσιμες βολές έπαιξαν, έπαιξε το δικό της ρόλο στην τελική έκβαση του ματς.

Το φινάλε σε επίπεδο αριθμών βρήκε την ομάδα του Πάνα Κανδήλας να αγγίζει συνολικά τα 35 προσωπικά φάουλ, με τρεις αποβολές με 5 φάουλ. Ο Πρωτέας ολοκλήρωσε το ματς με 21 προσωπικά φάουλ, αλλά και συνολικά 31 από τους 68 πόντους στην επίθεση να έρχονται από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας»!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 16/11/2019 (18:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 50-70.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Παναγιωτακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14 (Α’), 33-28 (Β’), 46-44 (Γ’), 62-68 (Δ’).
Α.Σ. ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 20(5), Καλαντζής 9(1), Λάζαρης, Σταθόπουλος 13, Χριστακάκης 4, Τραχανάς 4, Κωνσταντόπουλος 2, Γεωργούσης 7, Σύρπας 3, Σάββας 4, Παναγιώτου.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Α.Π.Σ. (Σπύρος Ψυχογιός, Γιώργος Ροζακέας): Μπόμπολης 8, Κασουρίδης, Σαραντόπουλος 16(2), Μωράκης, Κατσιαρίμπας 4, Ιωσηφίδης 10, Παυλόπουλος Κ. 9, Παυλόπουλος Χ., Σκοπέτος 4, Παθιάκης 11(1), Αλεξόπουλος 6.