Πέρασαν νικηφόρα με 37-50 από τη Μεγαλόπολη οι Παίδες του Αρκαδικού

0
625

Το απόγευμα του Σαββάτου 01/02 για την 5η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πελασγός ΚΟΜ υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Μεγαλόπολης τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό. Ένα ματς στο μετά από μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού με σκορ 37-50 και διατήρησαν τις ελπίδες διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Νίκου Πολυζωγόπουλου που είχε το μικρό προβάδισμα και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με προβάδισμα 8-14. Στη συνέχεια η ομάδα της Μεγαλόπολης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου με 22-20.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης σ’ ένα διάστημα στο οποίο «κυριάρχησαν» οι άμυνες οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα που διαμορφώθηκε στο 31-26 στο φινάλε της γ’ περιόδου. Από εκεί και ύστερα ο Αρκαδικός ανεβάζοντας κατακόρυφα απόδοση και βρίσκοντας πολύ σημαντικές λύσεις, πήρε και πάλι προβάδισμα στο παιχνίδι, ξέφυγε στο σκορ και κατάφερε τελικά να κερδίσει με 37-50.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 01/02/2020 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14 (Α’), 22-20 (Β’), 31-26 (Γ’), 37-50 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ Κ.Ο.Μ. (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Μακρής, Κουκούλας 6(1), Γεωργόπουλος 2, Δημόπουλος, Παπαδόπουλος 18, Μανιάτης 1, Δρακόπουλος 2, Μερζιώτης, Στράγκας, Λιλής 8.
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 12(1), Τρυφωνόπουλος, Μποτούλας 2, Χωματάς 1, Μακρής 7, Τσαμακλής, Τουρνικιώτης, Μάνδρος 4, Σινάνης 3(1), Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 12(2), Κουτρουμπής 9.