Ήττα από τον αήττητο στη γ’ φάση Άρη Σκάλας 50-58 για τον Πελασγό ΚΟΜ

0
137

Για την 8η αγωνιστική της γ’ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Πελασγός ΚΟΜ «φιλοξένησε» στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης την πρωτοπόρο και αρκετά ανταγωνιστική ομάδα του Άρη Σκάλας. Το ματς εξ’ αρχής ήταν απαιτητικό για την Αρκαδική ομάδα. Μετά από ένα ενδιαφέρον ματς οι «γηπεδούχοι» ηττήθηκαν με σκορ 50-58.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση ο Πελασγός στο ξεκίνημα αποδείχθηκε ανταγωνιστικός και παρά το γεγονός ότι το ματς σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, κατάφερε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 32-29 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Λακωνική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στον αμυντικό τομέα, περιόρισε περισσότερο σε σχέση με το πρώτο μέρος τον Πελασγό, με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ και να φτάσει στο τέλος στην επικράτηση με σκορ 50-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 13/04/2024 (18:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15 (Α’), 32-29 (Β’), 39-45 (Γ’), 50-58 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Ανδρέας Γιαννόπουλος, Γιώργος Τσατσουλής): Μαντάς 14(1), Κόκκοτας 2, Κούρτης, Τουλκερίδης 4, Μερζιώτης 16(1), Καρδάσης 5(1), Δρακόπουλος 2, Τζαμουράνης 3(1), Τσουμπλέκας 4.
ΑΣΚ ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ (Παναγιώτης Τσεμπελής): Πούλος 21(1), Κωστάκος, Λιναρδάκος 8(2), Σεργιάδης, Μπέπης, Χιώτης, Λέκκας, Κόκκολης, Καλαϊτζής 14(2), Κληρονόμος 15(1).