Συνέχισε με νίκες με 77-65 επί του Λάκωνα ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός

0
597

Το πρωτάθλημα της Α2 τοπικής κατηγορίας συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο και για την 10η αγωνιστική ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Λάκωνα ΑΓΟΝΓ. Μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα της Τρίπολης ήθελε τη νίκη με σκοπό να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής ο Αρκαδικός έχοντας κατά διαστήματα πολύ καλή λειτουργία στην επίθεση και αποτελεσματικότητα από τη γραμμή των 6,75μ., κατάφερε τελικά να φτάσει στη εύκολη επικράτηση με σκορ 77-65, απέναντι σε μια ομάδα που πάλεψε για μεγάλο διάστημα στο ματς. Το ξεκίνημα στο παιχνίδι βρήκς τις δύο ομάδες με ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο και τις επιθέσεις να κυριαρχούν. Με τη μεγάλη παραγωγικότητα στην επίθεση πάντως ο Αρκαδικός διατήρησε ένα προβάδισμα μέχρι το φινάλε του α’ δεκαλέπτου και το 28-18. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» ανεβάζοντας ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, γεγονός που τους επέτρεψε να μειώσουν στο φινάλε του α’ ημιχρόνου με σκορ 43-38.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης μπήκε αποφασιστική στο παρκέ με σκοπό να «καθαρίσει» νωρίς το ματς και αποφεύγοντας τα όποιες «περιπέτειες» στο φινάλε. Με καλή αμυντική λειτουργία ο Αρκαδικός στην γ’ περίοδο κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 65-49. Ένα ασφαλές προβάδισμα που σε γενικές γραμμές διαχειρίστηκε σωστά η ομάδα της Τρίπολης στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 77-65.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 26/01/2020 (16:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδαράς, Δούβρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18 (Α’), 43-38 (Β’), 65-49 (Γ’), 77-65 (Δ’).
Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος, Γκέκας 2, Αλεξόπουλος 16(3), Πετράκος, Σωτηρόπουλος 19(2), Καψιώτης 14(3), Τσιράκης 5(1), Βερβαινιώτης 11, Μάνδρος, Κουτσουμπός 2, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 8, Κουτρουμπής.
ΛΑΚΩΝΑΣ Α.Γ.Ο.Ν.Γ. (Π. Κουρσαράκος): Μπανάκος, Πρόκος 3(1), Σοβόγλου 8, Κουράκος 12(1), Κυριακουλάκος 16, Κουρσαράκος 4, Οικονόμου 6(2), Σπυριδωνάκος 16(2).